avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate denisa-m

Activitate denisa-m

Ma interesa sa aflu daca s-a schimbat baza de calcul lunara pentru cotizatia de 1 %. Maximul cotizatie este de 3 ori valoarea salariului minim brut pe tara?.
Contract concedii medicale si indemnizatii PFA.
Am primut un telefon de la casa de asigurari de sanatate Arges in care mi se cerea sa ma prezint sa ridic /complectez noul contract de concedii medicale si idemnizatii (cotract pe care l-am incheiat cu casa de asigurari in 2019 ) pe motiv ca se schimba toate contractele. Asa este? Se reinnoiesc contractele?
Poate nu stiu eu sa interpretez corect legea dar , am inteles ca doar contractele incheiate cu 31 august 2021 se supun schimbarii legii.
Multumesc pt raspuns!
Multumescu foarte, foarte mult pentru raspuns!
Asa este , nu sunt o avere 50 de lei dar sunt banuti cu care imi platesc utilitatile pe luna la care se mai adauga alte cheltuieli....
ma refer la cei 50 de lei pe ii plateam lunar in urma contractului cu firma de ssm si protectia muncii pe care ii plateam pentru angajatul pe care acum nu-l mai am. ce facea doamna de la firma? venea lunar si ii facea angajatei, instructaj si complecta fisa individuala. Firma cu care am incheiat contractul imi cere in continuare acesti bani (50 de lei/luna) pentru mine adimistrator.
Buna ziua! detin o mercerie ca si pfa . pana in decembrie 2019 am avut o angajata pentru care am platit ssm si protectia muncii. de la 1 ianuarie 2020 , am renuntat la serviciile vanzatoarei si deci nu mai am niciun angajat. ca administrator mai am obligatia ssm-ului si preotectiei muncii???
Multumesc!
Buna ziua! Tocmai ce m-am intors de la casa de asigurari de sanatate, Arges unde m-am prezentat cu toate documentele copie si original in speranta ca nu ma mai intoarce din drum dar....doamna de la ghiau insita ca trebuie sa platesc si cas chiar daca eu i-am spuns ca am intrebat si aici pe site-ul dvs dar si contabila, mi-a replicat " si ce daca, tot trebuie!" a insitat sa platesc si fara nici o alta explicatie m-a lasat cu actele la ghiseu si a plecat .
Ce solutie am? sa caut un avocat? ma poate ajuta?
Multumesc!
Va multumesc! tocmai deasta v-am intrebat pe dvs pentru ca o doamna de la ghiseu , de la casa de sanatate mi-a spus ca este obligatoriu si cum eu eram aproapte sigura ca nu este .....va multumesc din suflet! cred ca fac asta doar ca sa ne impiedice sa incheiem contract pentru ca eu altfel nu imi explic :(
Buna seara! sunt PFA ,Timp de 8 ani am fost PFA cu impozitul la norma de venit dar de anul acesta m-am trecut in sistem real. As dorii sa inchei contract de concedii medicale si indemnizatii cu casa de asigurari de sanatate . Ca sa pot incheia un contract , inteleg ca este obligatoriu sa platesc sanatatea (lucru pe care l-am si facut) .Este obligatorie si plata pentru cartea de munca?.Ma puteti ajuta si cu ce lege prevede acest lucu?
Multumesc!
Buna ziua! In acest moment sunt pfa cu impozit la norma de venit (cod caen 1413) , de 7 ani si jumatate .Din 2019 vreau sa mai adaug un cod caen, 4751 , pentru care trebuie sa angajez o persoana, Cele doua coduri caen v-or avea acelasi sediu social dar cu desfasurarea activitatilor in locatii diferite , in acelasi oras, deci vor fi doua coduri caen care vor genera venituri in acelasi timp.
Acum, eu stiu asa : ca pot trece de la norma in sistem real prin complectarea declaratiei 220 de la 1 ianuarie 2019. Nu stiu, in schimb , care este ordinea avand in vedere ca trebuie sa mai adaug un cod caen.
As dorii , daca ma puteti ajuta cu o ordine clara a pasilor ce trebuie parcursi.
Multumesc anticipat!
Buna ziua! Astazi am intrat in posesia declaratiei unice (212) . Eu sunt pfa cu impozitul la norma de venit iar venitul estimat pe anul 2018 este de 17400 ron .Pfa-ul a fost infiintat in anul 2011. Ce trebuie completata si depusa inteleg dar ce rubrici trebuie completate ????