avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate RUBYS

Activitate RUBYS

Răspuns la discuția coproprietar apartament
Declaratie nu o sa dea. Dar am extrasul de cont unde se vede clar ca au intrat in contul lui. este suficient?
Iar el cand a achitat apartamentul a facut o tot prin transfer bancar din contul sau in contul vanzatorului. Deci se poate vedea clar ca i a folosit sa cumpere apartamentul
Răspuns la discuția coproprietar apartament
da i-am dat drept imprumut dar nu am facut nici un contract de imprumut sau alt act in sensul asta. Singurul inscris este transferul bancar.Si nu am individualizat in nici un fel apartamentul pentru ca urma sa il achizitioneze pentru el si apoi sa mi i dea inapoi, dar..nu mi i mai da.
Cand am facut transferul am scris in ordinul de transfer doar "pentru achizitie imobil"
Buna ziua. In 2007 am transferat din contul meu in contul altei persoane o suma de bani si am scris la specificatii " pentru achizitie apartament". In momentul de fata nu vrea sa imi restituie suma spunand ca nu are. Pot sa apelez la instanta si sa cer dreptul de co/proprietar asupra apartamentului? Multumesc
Răspuns la discuția IMPRUMUT- PRESCRIERE
Tin sa precizez ca intre timp a vandut si apartamentul
Răspuns la discuția IMPRUMUT- PRESCRIERE
va multumesc mult
Răspuns la discuția IMPRUMUT- PRESCRIERE
Nu am specificat ca este imprumut am scris doar ca" este pentru achizitia unui apartament". Nu am specificat nici un termen de restituire
BUNA SEARA.VA ROG SA MA AJUTATI CU O INFORMATIE. IN ANUL 2007 AM DAT CUIVA PRIN TRANSFER BANCAR SUMA DE 12000 EURO PENTRU A-SI CUMPARA UN APARTAMEN . NU MI I-A MAI RESTITUIT, INVOCAND DIVERSE MOTIVE. PE ORDINUL DE TRANSFER AM SCRIS CA SINT "PENTRU ACHIZITIE APARTAMENT" . DACA IL DAU IN JUDECATA, CE SANSE AM SA II RECUPEREZ, IN SITUATIA IN CARE AU TRECUT DEJA 4 ANI. MULTUMESC
Răspuns la discuția VIDEOCHAT-SALARIZARE
MULTUMESC. Sint multe pagini, le am citit dar din pacate nimeni nu a raspuns concret la genul asta de intrebare
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Vreau sa imi deschid un studio videochat si as vrea sa stiu cum e legal sa platesc modelele. De mentionat ca din tot ce realizeaza un model, ii revine 50% din incasari, 50% revine firmei.Din ce am mai citit pe internet, studiourile fac modelelor carte de munca cu salariul minim, iar restul se considera comision si se plateste in baza unui contract de colaborare sau prestari servicii.Unele fac doar contracte de prestari servicii. Va rog sa imi spuneti daca e legal si ce varianta ar fi mai buna si pentru mine ca firma. Va multumesc
VA ROG SA IMI SPUNETI CUM POT SA REZOLV O PROBLEMA. ACUM 4 ANI AM IMPRUMUTAT UN PRIETEN CU O SUMA DE BANI. DEORECE II AVEAM IN BANCA, I-AM TRANSFERAT DIN CONTUL MEU, IN CONTUL LUI CU PRECIZAREA " CUMPARARE IMOBIL".INTELEGEREA A FOST SA IL CUMPERE PE NUMELE LUI, APOI SA IL VANDA SI SA IMPARTIM PROFITUL. DAR NU L-A MAI VANDUT SI NICI BANII NU I-A MAI DAT INAPOI. IL POT ACUZA DE INSELACIUNE? IN CONDITIILE IN CARE AM CEVA SCRIS DIN PARTEA LUI , IN ALT CONTEXT, UNDE A SCRIS CA " APARTAMENTUL A FOST CUMPARAT PENTRU A FI REVANDUT"