avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... VIDEOCHAT-SALARIZARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

VIDEOCHAT-SALARIZARE

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o informatie. Vreau sa imi deschid un studio videochat si as vrea sa stiu cum e legal sa platesc modelele. De mentionat ca din tot ce realizeaza un model, ii revine 50% din incasari, 50% revine firmei.Din ce am mai citit pe internet, studiourile fac modelelor carte de munca cu salariul minim, iar restul se considera comision si se plateste in baza unui contract de colaborare sau prestari servicii.Unele fac doar contracte de prestari servicii. Va rog sa imi spuneti daca e legal si ce varianta ar fi mai buna si pentru mine ca firma. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:23, 16 Ianuarie 2012
Va recomand sa studiati cele 10 pagini de intrebari si raspunsuri pe acest topic.

www.avocatnet.ro/content/for...
MULTUMESC. Sint multe pagini, le am citit dar din pacate nimeni nu a raspuns concret la genul asta de intrebare
intrebati direct la ITM in scris....si ziceti-ne si nou ce va raspuns, ca de aia sunt institutiile statului
@ RUBYS
Incheiati c.i.m. in care stabiliti o forma de salarizare , de genul : salariul fix + procent din incasari
freeelis a scris:

@ RUBYS
Incheiati c.i.m. in care stabiliti o forma de salarizare , de genul : salariul fix + procent din incasari


Da, aceasta este varianta utila pe care o aveti la dispozitie conform legii.
Aveti insa grija sa nu savarsiti infractiunea de proxenetism pedepsita cu inchisoarea.
Este o activitate situata undeva la limita legii si limita este foarte subtire...

Cand parchetul ,,trage" de angajate spun lucruri noi chiar si pentru dvs. ( adica lucruri pe care de abia sa le aflati...atunci...)
In astfel de cazuri firmele au avocati care se ocupa de contracte si de consultanta juridica aferenta desfasurarii activitatilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legalitate studio online hostessing (videochat) stansted stansted Buna ziua. Prin intermediul acestui post doresc sa apelez la expertiza dumneavoastra, atat din punct de vedere juridic, cat si contabil, pentru a intocmi ... (vezi toată discuția)
Contracte de munca KarlaS KarlaS Buna ziua, Intetionez sa deschid un studio de videochat. Angajatii vor lucra toti doar pe comisioane, nimeni nu va avea salariu fix. Doresc sa stiu cum ii ... (vezi toată discuția)
Fost model videochat am ajuns cu imaginile postate public adinawolf adinawolf Am fost model videochat la o firma din Romania, dar cu content accesibil doar in America (ca sa nu poata intra cei din tara unde lucrezi, gen Romania). Dupa ce ... (vezi toată discuția)