Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... RECUPERARE DATORIE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

RECUPERARE DATORIE

VA ROG SA IMI SPUNETI CUM POT SA REZOLV O PROBLEMA. ACUM 4 ANI AM IMPRUMUTAT UN PRIETEN CU O SUMA DE BANI. DEORECE II AVEAM IN BANCA, I-AM TRANSFERAT DIN CONTUL MEU, IN CONTUL LUI CU PRECIZAREA " CUMPARARE IMOBIL".INTELEGEREA A FOST SA IL CUMPERE PE NUMELE LUI, APOI SA IL VANDA SI SA IMPARTIM PROFITUL. DAR NU L-A MAI VANDUT SI NICI BANII NU I-A MAI DAT INAPOI. IL POT ACUZA DE INSELACIUNE? IN CONDITIILE IN CARE AM CEVA SCRIS DIN PARTEA LUI , IN ALT CONTEXT, UNDE A SCRIS CA " APARTAMENTUL A FOST CUMPARAT PENTRU A FI REVANDUT"
RUBYS, utilizator
Daca detineti probe sau martori,care sa demonstreze sustinerile dvs,puteti formula plangere impotriva respectivului
De inselaciune nu. Dar puteti sa-l actionati in instanta civila si obligarea sa va restituie "imprumutul "plus dobanda legala BNR pe perioada trecutasi pan la recuperarea in totalitate a creantei ce vo datoreaza. Succes.:)
Trebuie sa dovediti cu un act faptul ca i-ati dat banii imprumut. Daca de la termenul de returnare au trecut 3 ani, mai puteti recupera doar daca va da banii de buna voie.
Va confruntati cu o situatie delicata
Incercati ,daca detineti documente care sa ateste intelegerea dvs ,sa notificati beneficiarul sumei de obligatia restituirii acesteia