avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate florinonly

Activitate florinonly

Buna ziua,

Va rog sa-mi comunicati cum se procedeaza pentru a putea deduce valoarea consumului de combustibil realizata pentru un autoturism de firma ce este utilizat in interes de serviciu de catre unul dintre angajati, ce este incadrat ca si lacatus mecanic, insa pentru ducerea la bun sfasit a sarcinilor trebuie sa conduca autoturismul firmei. Am inteles ca, in afara de administrator, nu pot conduce
masinile societatii alti angajati decat cei incadrati ca si soferi. Mentionez ca firma are pana la 10 angajati.

Va multumesc.
"Daca sotul intra sau nu intra in CCC macar in ultima luna inainte de a implini copilul 2 ani atunci in aceasta luna nu veti mai primi stimulentul de insertie.

Sa inteleg ca ar putea intra sotul in continuare in crestere copil? Cei de la protectie sociala mi-au zis ca nu este posibil decat 1 luna adica ultima luna pana implineste copilul 24 luni. Si ca nu este posibil sa intre el in crestere copil dupa ce ma intorc eu la munca.
Buna ziua,

Va rog sa imi comunicati cand pot sa ma intorc incampul muncii pentru a beneficia de stimuletul de intoarcere din concediul crestere ingrijire copil in conditiile in care eu am optat pentru varianta de 2 ani.
Cand ma pot intoarce? La ce varsta a copilului pentru a imi depune dosarul de stimulent.
Sotul mai poate beneficia de acea prevere a legi in care isi poate lua 1 luna de concediu crestere copil si cand trebuie sa depuna actele in conditiile in care eu ma intorc pana la implinirea a 2 ani ai copilul.
Mentionez ca pe 7 august copilul implineste 1 an.

Solicit ajutoar doarece cei de la protectie sociala din localitatea mea au fost foarte ambigui in raspunsuri.

Va multumesc.
In urma desfacerii casatoriei prin divort, sotul a fost obligat la plata pensiei alimentare pentru doi copii minori. Insa, sotia nefiind in tara, sumele reprezentand pensia alimentara respectiva, pe 4 luni de zile, au fost returnate casei de pensii, tatal copiilor minori fiind pensionar. Acum, sotia revenita in tara, reclamand la casa de pensii sumele restante i s-a raspuns ca isi poate primi respectivii bani esalonat, in 4 luni de zile.
Este CORECT? LEGAL?
Mie, personal, mi s-ar parea corect ca acesti bani sa fie restituiti cumulat pentru toate cele 4 luni, din moment ce sumele au fost deja alocate pentru destinatia respectiva, factorul postal prezentandu-se cu cupoanele la domiciliu.
Va rog sa ma ajutati. In urma partajului s-a hotarat ca una dintre parti (care are in intretinere un copil minor, din aceasta casatorie)sa despagubeasca cealalta parte cu o anumita suma pentru a ramane in posesia unui imobil.
CE SE INTAMPLA DACA NU SE PLATESTE SUMA STABILITA DE INSTANTA PANA LA TERMENUL SCADENT?
SE POATE PLATI ESALONAT?