avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate balerina

Activitate balerina

Nu am putut lua legătura cu Asociația VETERANILOR de Razboi din Sectorul 6, deoarece e închis deocamdată. Întrebarea era simpla: a fost veteran de război, a pierdut un deget prin împușcare a murit și as fi vrut sa știu dacă beneficiem de acea indemnizație în bani , ca fiind copii ai veteranului (tata). Da sau nu?
Tatal meu a fost veteran de razboi, a fost ranit, a murit de o boala incurabila si as dori sa stiu daca noi copii lui (2) avem dreptul la o indemnizatie conform legislatiei actuale?
Nici un subaltern (din punctul meu de vedere) nu ar face ceva din proprie initiativa pina nu ar avea " directive" din partea sefului, managerului de sector. Daca ati fost vreodata in supermarket ati vazut unele planse mari cu oferte de ex" ulei marca W" cu un pret mic si pe paletul de jos puse 2 tipuri de ulei Acela de pe afis si un altul mai scump. Ageamii nu baga de seama..dar cine ia pus a facut asta pe lucratorii comerciali(amariiil aia de aranjatori de marfa) sub indemnul cuiva. E ceva psihologic...n-are sens sa ma pierd in explicatii .."legal " facut n-au sens termenii si explicatiile pentru cineva care nu e in domeniu . Insa ...rar e tirit cineva in instante daca n-a gresit cu ceva. Nu m-as lansa sa iau apararea colosilor astia din supermarketuri nici daca n-as constata vizibil nici o greseala daramite cind constat. incercati sa fiti atenti ( ma refer la cititori care pricep caci celorlalti nu le pasa pe ce dau banii) cind dati banii la cumparaturi..caci presupun ca sunt bani pentru care te scoli in fiecare zi timp de 5 zile pe saptamina pentru ei. Daca ii dai aiurea ori nu merita efortul sa te dai jos din pat , ori oricine nu e atent umple tabara ignorantilor. Cei care vedem asta poate suntem prosti citeodata.. ceilalti ramini ignoranti pentru totdeauna. Si culmea, pe banii lor...
In concluzie nu exista ceva stipulat care sa sanctioneze pe loc....1-0 pentru ei
Va dati seama ca daca doar 1000 de consumatori intr-o zi ar merge pentru a face reclamatie la ANPC ce ar fi? Sau sa chemi ANPC-ul la locul faptei pentru ca cei de la supermarket pot schimba pretul la raft intr-o secunda incit sa concorde cu cel din sistemul informational .Sa se stringa vreo 100 de oameni in magazin si cu fiecare sa se mearga la raft, la casa etc sa dovedeasca neregula.Iar sa returnezi produsul e ca si cum ai venit sa cumperi ceva ca ai nevoie si il returnezi pentru ca nu concorda pretul . Acum va intreb citi oameni pleaca la cumparaturi ca pe Everest cu camere de filmat, foto, reportofoane..Si in alta ordine de idei ei merg pe ignoranta oamenilor care fac oriunde "gura"(acasa inh familie, la serviciu, pentru bani sau munca ) numai unde ar trebui, sunt muti ..Va spun asta pentru ca daca vrei sa reclami fie on line , fie in vivo iti trebuie sa ai dovezi pe care sa le atasezi reclamatiei (de genul: bonuri , poze etc....) Patetic!!!Sunt curioasa de raspunsul lor Poate o sa am in curind un raspuns autorizat si-l voi comunica.
Cu multa consideratie....
Si atunci daca esti inselat in mod normal, cum se procedeaza caci nu ma refer in a merge in instanta pentru ca nu merita efortul (banesc, in speta) pentru efectul care ar fi obtinut. Se lasa totul balta sau inapoiezi produsul si ti se returneaza banii? Si rolul ANPC-ului e sa sanctioneze ca se da acea diferenta pentru escrocheria lor sau sa protejeze consumatorul prin cereri de genul "de 10 ori diferenta". Oricum , va multumesc ..Sunt total uimita, nelamurita si ma intreb care e modalitatea legala...caci..da,,,trebuie sa existe. Poate o gasesc eu si v-o comunic.
Multumesc Ares_3 pentru raspuns dar nu era nevoie sa aud caci chiar mi s-a intimplat si am primit diferenta de 2 ori completind un formular si atita tot. Cit de mult as prezenta eu interes ca persoana ,nu cred ca mi-ar fi facut o asa favoare. Si s-a mai intimplat si celor apropiati dar stiind "lectia" de la mine a functionat. Nu se poate sa nu aveti informatii despre aceasta lege!!
Pe bune chiar nu exista ceva care sa sanctioneze diferenta de pret eronata intre raft si casa de marcat. ??Pina de curind am auzit un astfel de anunt la televizor dar nefiind f atenta am pierdut ..Ceva ca a intrat in vigoare legea privind inselatoriile din magazine in ceea ce priveste pretul neconcordant.
Astept raspunsuri si de la alti potentiali informati in domeniu...
Sunt N. Angelescu si as dori sa-mi comunicati un lucru, si anume: atunci cind cumparam ceva de la un supermarket un produs si constatam la casa , ca pretul scanat la casa difera de cel afisat la raft., stiu ca am obtinut diferenta dintre cele doua preturi de 2 ori la punctul de "relatii clienti".Din auzite stiu ca aceasta diferenta ar trebui sa fie de 3 ori. care este realitatea? Imi puteti spune ce lege reglementeaza acest lucru ( nr Legii, eventual punctul, litera respectiva) deoarece acest lucru e ceva frecvent si enuntarea legii e o dovada alb/negru ca asta e datoria celor care permit acest lucru.
Ramin la falsa impresie ca cei de la "relatii-clienti" fac acest lucru de frica amplorii pe care ar lua-o refuzul redarii diferentei si nu ca ar cunoaste ceva. Care este aceasta lege???

Astept raspunsul dvs pentru lamurirea unei situatii.
Cu multa consideratie,
O pensionara cu gr 3, cu drept de munca part time, cautatoare de loc de munca, poate face cursuri gratuite finantate de Fondurile europene? Exista vreo reglementare in acest sens? Pentru a obtine un loc de munca la o anumita virsta trebuie sa ai si o calificare in acel sens iar cursurile care le organizeaza diverse institutiisi care elibereaza atestate, sunt f scumpe.


Răspuns la discuția vechimea in munca
Multumesc d-le Valeriu si...La multi ani Romania!!
Răspuns la discuția vechimea in munca
Deci persoana lucreaza 10 ore pe dar fragmentat cu 3 contracte diferite. Este ca si cum al lucra normal...ca cei care au program de 8h?