avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 195 soluții astăzi
Forum Activitate patriciabibi

Activitate patriciabibi

Răspuns la discuția suspendare din functia de primar
multumesc
poate fi suspendat din functie de catre prefectul judetului?
va rog sa mi spune ti daca poate fi suspendat din functie un primar care a primit urmatoarea solutie: " Solutie: admis recursul părţii vătămate yy. ;dispune să execute pedeapsa finală de 3 ani cu suspendare sub supraveghere pe durata termenelor de încercare de 4 ani pentru inculpatul xxx face aplicarea articolului 71 aliniat ultim cod penal cu privire la pedepsele accesorii stabilite de prima instanţă menţine restul dispoziţiilor sentinţei atacate respinge ca nefondate recursurile inculpaţilor zz., xxx şi a Comisiei Locale de fond funciar obligă inculpaţii şi Comisia Locală de Fond Funciar la câte 500 lei cheltuieli judiciare către stat definitivă pronunţată în şedinţa publică din 5 aprilie 2012"
iar prima sentinta a fost:
Condamnă pe inculpatul xxx.pentru săvârşirea infracţiunilor de: - abuz în serviciu contra intereselor persoanelor, prevăzută şi pedepsită de art. 246 Cod penal raportat la art. 13 ind. 2 din Legea 78/2000 cu aplicarea art. 41 alin. 2 şi cu reţinerea art. 74 lit. a – 76 lit. c Cod penal, la pedeapsa închisorii de 2 ani - abuz în serviciu contra intereselor publice, prevăzută şi pedepsită de art. 248 Cod penal raportat la art. 13 ind. 2 din Legea 78/2000 cu aplicarea art. 41 alin. 2 şi cu reţinerea art. 74 lit. a – 76 lit. c Cod penal, la pedeapsa închisorii de 2 ani - fals intelectual, prevăzută şi pedepsită de art. 289 alin. 1 Cod penal raportat la art. 17 lit. c - art. 18 alin. 1 din Legea 78/2000 cu aplicarea art. 41 alin. 2 şi cu reţinerea art. 74 lit. a – 76 lit. e Cod penal, la pedeapsa închisorii de 5 luni - uz de fals, prevăzută şi pedepsită de art. 291 Cod penal raportat la art. 17 lit. c - art. 18 alin. 1 din Legea 78/2000 cu aplicarea art. 41 alin. 2 şi cu reţinerea art. 74 lit. a – 76 lit. e Cod penal, la pedeapsa închisorii de 2 luni Toate infracţiunile cu aplicarea art. 33 lit. a Cod penal. În baza art. 34 lit. b Cod penal aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea respectiv 2 ani închisoare. În temeiul art. 81 Cod penal dispune suspendarea condiţionată a executării pedepselor aplicate inculpaţilor yy. şi xxx., pe un termen de încercare de 4 ani. Atrage atenţia inculpaţilor asupra prevederilor art. 83 Cod penal. Interzice celor doi inculpaţi drepturile prevăzute de art. 64 lit. a teza a II-a Cod penal precum şi cele prevăzute de lit. b şi c Cod penal şi suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata termenelor de încercare conform art. 71 alin. 5 Cod penal.
e vorba de serviciu financiar contabil -primarie de comuna
daca acord viza CFP intr-o institutie publica am voie sa fac parte din comisii de licitatie , si mai ales atunci cand se cumpara terenuri ?
am fost din 2009 pe functie contractuala ca sef birou, din septembrie 2010 s-a reorganizat si ne-a trecut pe toti din primarie pe functii publice, eu fiind trecuta pe functie de executie si nu pe conducere deoarece nu aveam 2 ani vechime la studii sup in domeniu am exercitat functia de conducere provizoriu cu acordul ANFP ului.in 2011 am primit prelungire pana la 30.06.2011. acu trebuie organizat concurs . intrebarea mea este daca eu am voie sa promovez neavand master si daca concursul se organizeaza de catre institutia prefecturii din judet sau se poate organiza chiar la anfp bucuresti.