Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedepse accesorii art 71 al. 5 c.pen.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedepse accesorii art 71 al. 5 c.pen.

Va rog sa-mi spuneti daca inculpatul CCC condamnat la 2 ani cu suspendare si 4 ani de supraveghere mai are dreptul de a alege si a fi ales????? admis recursul părţii vătămate AAA. aplică un spor de 1 an închisoare la pedeapsa rezultantă de 2 ani închisoare aplicată inculpatului BBB. şi dispune să execute pedeapsa finală de 3 ani cu suspendare sub supraveghere pe durata termenelor d eîncercare de 4 ani pentru inculpatul CCC şi 5 ani pentru inculpatul BBB. face aplicarea articolului 71 aliniat ultim cod penal cu privire la pedepsele accesorii stabilite de prima instanţă menţine restul dispoziţiilor sentinţei atacate ...........definitiva VA MULTUMESC.
Pe durata suspendarii conditionate a executarii pedepsei inchisorii sau a suspendarii sub supraveghere a executarii pedepsei inchisorii,se suspenda si executarea pedepselor accesorii.
Inculpatul CCC are are dreptul de a alege si de a fi ales .

:offtopic:Interventie moderator.
Am rugamintea sa continuati discutia aici si sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema ( pct. 3.3 din Regulament)
Aveti posibilitatea sa continuati discutia folosind optiunea "raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
vatamanu vasile a scris:

Revin cu o intrebare care un (ma scuzati dar av. nu a putut sa-mi dea un raspuns clar si va rog sa-mi interpretati corect decizia curtii de apel. cu privire la condamnarea inculpatului G.V.D. care este actualmente primar si condamnarea prime instante cu " trimitere la art 64 litera A teza 2 si litera BsiC si şi suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata termenelor de încercare conform art. 71 alin. 5cp "nu a stiut sa-mi explice daca GVD actual primar mai are dreptul sa candideze dupa aceasta condamnare??????(art. 71 alin.5cp face trimitere la persoane juridice ,sa fie vorba de comisia locala de fond funciar sau.de ce s-a trimis la acest art.???.......iar curtea de apel face aplicare la art.71alin.ultim cu privire la pedepsele accesorii stabilite de prima instanta(art 71 alin ultim este cu privire la comunicarea hotararii in presa sau.......
O. M. : Inculpat
G.D.V. : Inculpat
COMISIA LOCALÃ DE FOND FUNCIAR -COM.................. JUD. BOTOªANI : Parte vătămată
C. Z. : Parte civilă
hotararea primei instante: Solutie: Condamnă pe inculpatul O.M. pentru săvârşirea infracţiunilor de: - abuz în serviciu contra intereselor persoanelor., prevăzută şi pedepsită de art. 246 Cod penal raportat la art. 13 ind. 2 din Legea 78/2000 cu aplicarea art. 41 alin. 2 Cod penal şi cu reţinerea art. 74 lit. a – 76 lit. c Cod penal, la pedeapsa închisorii de 2 ani - abuz în serviciu contra intereselor publice, prevăzută şi pedepsită de art. 248 Cod penal raportat la art. 13 ind. 2 din Legea 78/2000 cu aplicarea art. 41 alin. 2 şi cu reţinerea art. 74 lit. a – 76 lit. c Cod penal, la pedeapsa închisorii de 2 ani - fals intelectual, prevăzută şi pedepsită de art. 289 alin. 1 Cod penal raportat la art. 17 lit. c – art. 18 alin. 1 din Legea 78/2000 cu aplicarea art. 41 alin. 2 şi cu reţinerea art. 74 lit. a – 76 lit. e Cod penal, la pedeapsa închisorii de 5 luni - uz de fals, prevăzută şi pedepsită de art. 291 Cod penal raportat la art. 17 lit. c – art. 18 alin. 1 din Legea 78/2000 cu aplicarea art. 41 alin. 2 şi cu reţinerea art. 74 lit. a – 76 lit. e Cod penal, la pedeapsa închisorii de 2 luni Toate infracţiunile cu aplicarea art. 33 lit. a Cod penal. În baza art. 85 Cod penal dispune anularea suspendării condiţionate a executării pedepsei rezultante de 2 ani închisoare aplicată prin Sentinţa penală nr. 307/23.06.2009 a Tribunalului Botoşani, rămasă definitivă prin Decizia penală nr. 53/05.10.2009 a Curţii de Apel Suceava, pe care o descontopeşte în componentele: - 2 ani închisoare, pedeapsă aplicată pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită - 3 luni închisoare, pedeapsă aplicată pentru săvârşirea infracţiunii de fals material în înscrisuri oficiale - 5 luni închisoare, pedeapsă aplicată pentru săvârşirea infracţiunii de fals intelectual - 2 luni închisoare, pedeapsă aplicată pentru săvârşirea infracţiunii de uz de fals. În baza art. 34 lit. b Cod penal dispune contopirea pedepselor aplicate prin prezenta hotărâre cu pedepsele stabilite prin Sentinţa penală nr. 307/2009 a Tribunalului Botoşani, urmând să fie aplicată pedeapsa cea mai grea respectiv 2 ani închisoare. În baza art. 35 alin. 1 Cod penal aplică inculpatului pedepsele complementare prevăzute de art. 64 lit. a teza a II-a Cod penal precum şi cele prevăzute de lit. b şi c Cod penal pentru o perioadă de 1 an. Condamnă pe inculpatul G.D.V.pentru săvârşirea infracţiunilor de: - abuz în serviciu contra intereselor persoanelor, prevăzută şi pedepsită de art. 246 Cod penal raportat la art. 13 ind. 2 din Legea 78/2000 cu aplicarea art. 41 alin. 2 şi cu reţinerea art. 74 lit. a – 76 lit. c Cod penal, la pedeapsa închisorii de 2 ani - abuz în serviciu contra intereselor publice, prevăzută şi pedepsită de art. 248 Cod penal raportat la art. 13 ind. 2 din Legea 78/2000 cu aplicarea art. 41 alin. 2 şi cu reţinerea art. 74 lit. a – 76 lit. c Cod penal, la pedeapsa închisorii de 2 ani - fals intelectual, prevăzută şi pedepsită de art. 289 alin. 1 Cod penal raportat la art. 17 lit. c - art. 18 alin. 1 din Legea 78/2000 cu aplicarea art. 41 alin. 2 şi cu reţinerea art. 74 lit. a – 76 lit. e Cod penal, la pedeapsa închisorii de 5 luni - uz de fals, prevăzută şi pedepsită de art. 291 Cod penal raportat la art. 17 lit. c - art. 18 alin. 1 din Legea 78/2000 cu aplicarea art. 41 alin. 2 şi cu reţinerea art. 74 lit. a – 76 lit. e Cod penal, la pedeapsa închisorii de 2 luni Toate infracţiunile cu aplicarea art. 33 lit. a Cod penal. În baza art. 34 lit. b Cod penal aplică inculpatului pedeapsa cea mai grea respectiv 2 ani închisoare. În temeiul art. 81 Cod penal dispune suspendarea condiţionată a executării pedepselor aplicate inculpaţilor O.M. şi G.D.V., pe un termen de încercare de 4 ani. Atrage atenţia inculpaţilor asupra prevederilor art. 83 Cod penal. Interzice celor doi inculpaţi drepturile prevăzute de art. 64 lit. a teza a II-a Cod penal precum şi cele prevăzute de lit. b şi c Cod penal şi suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata termenelor de încercare conform art. 71 alin. 5 Cod penal. În baza art. 348 Cod procedură penală dispune desfiinţarea în totalitate a următoarele înscrisuri: dispoziţiile de instituire a curatelei nr. 39/01.04.2005 şi 64/22.07.2005, certificate de înstrăinare nr. 1885/01.04.2005, 3810/25.07.2005, F.N./17.11.2004, 6788/24.11. 2004, 8280/13.12.2006, 2664/08.05.2006, certificatul fiscal nr. 1912/01.02.2006, Adresele nr. 3918/2004 şi nr. 2511/25.11.2006, precum şi fişele tehnice aferente Titlului de Proprietate nr. 38237/1994 emis pe numele lui C.V. G.. În temeiul art. 14 Cod procedură penală şi art. 998 Cod civil, art. 1003 Cod civil obligă inculpaţii O.M.şi G.D, în solidar, să plătească părţii civile C.Z suma de 2906 lei reprezentând beneficiu nerealizat precum şi suma de 4000 lei cu titlu de daune morale. În baza art. 193 alin. 1 şi 6 Cod procedură penală obligă inculpaţii în solidar să plătească părţii civile C.Z, suma de 8375 lei, reprezentând cheltuieli judiciare efectuate de către acesta din urmă. În temeiul art. 343 alin. 3 Cod procedură penală menţine măsura sechestrului asigurător instituită prin Încheierea din data de 08.09.2010 asupra bunurilor imobile ale inculpatului G.D.V, adusă la îndeplinire de B.E.J.A ªfaiter Carmen-Gavriliuc Sorin din Botoşani în Dosarul execuţional nr. 778/02.12.2010 şi înscrisă în CF în baza Încheierii nr. 31.006/19.10.2010 a O.C.P.I.-Botoşani. Constată faptul că asupra excepţiei privind lipsa calităţii procesuale pasive invocate de C.L.aplicare a legii fondului funciar a C.M.E, instanţa s-a pronunţat prin Încheierea de şedinţă din data de 08.09.2010. În temeiul art. 191 alin. 1 şi 2 Cod procedură penală obligă pe fiecare inculpat să plătească suma de 1500 lei cheltuieli judiciare statului. Cu drept de recurs în 10 zile de la comunicare cu partea civilă C.Z. şi de la pronunţare cu celelalte părţi. Pronunţată în şedinţa publică azi 30.11.2011.
Hotararea curtiide apel: Solutie: admis recursul părţii vătămate C.Z. aplică un spor de 1 an închisoare la pedeapsa rezultantă de 2 ani închisoare aplicată inculpatului O.M. şi dispune să execute pedeapsa finală de 3 ani cu suspendare sub supraveghere pe durata termenelor d eîncercare de 4 ani pentru inculpatul G.D.V şi 5 ani pentru inculpatul O.M. face aplicarea articolului 71 aliniat ultim cod penal cu privire la pedepsele accesorii stabilite de prima instanţă menţine restul dispoziţiilor sentinţei atacate respinge ca nefondate recursurile incculpaţilor O.M., G.D.V şi a Comisiei Locale de fond funciar obligă inculpaţii şi Comisia Locală de Fond Funciar la câte 500 lei cheltuieli judiciare către stat definitivă pronunţată în şedinţa publică din 5 aprilie 2012
VA MULTUMESC PENTRU TIMPUL ACORDAT . si totodata si domnului care mi-a mai raspuns.

poate fi suspendat din functie de catre prefectul judetului?