avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Activitate ionitaaneta

Activitate ionitaaneta

Buna ziua,

Fratii mamei mele nu au dezbatut mostenirea dupa decesul bunicilor(acesta intimplindu-se cu multi ani in urma,decit proprietatea casei cu terenul aferent, ramiinind deci terenul extravilan nedezbatut. La retrocedarea terenurilor dupa revolutie au convenit doar verbal, impartirea respectivelor loturi de pamint.Mama a platit impozit pe pamintul primit(0,5ha) catre primaria comunei astfel:pe chitanta emisa era trecut proprietarul pamintului, in speta bunica, cu mentiunea ,,platita de ....fiica acesteia''.Acum unul dintre frati revendica respectivul teren: motivul cel primit de el este mai neproductiv.Mentionez ca mostenitori sunt 7 frati, unii decedind intre timp.

Intrebarea mea este daca , chiar fara dezbatere, acesta poate revendica terenul singur , atit timp cit mama a platit taxe si impozit pentru el.

Multumesc anticipat,
Am dezbatut mostenirea dupa tatal meu, suntem 3 mostenitori.
Cum trebuie sa procedez in continuare pentru ca fiecare din noi sa fie proprietarul partii mostenite?
Notariat
Cadastru
Carte funciara?
Primarie locala?
La momentul depunerii dosarului de pensinare anticipata, am avut doua asemenea adeverinte.La calculul pensiei una din adeverinte nu a fost prelucrata( aflu abia azi) deoarece firma care a emis-o nu este acceptata de cei de la Casa Teritoriala de pensie Tulcea.Fabrica de bere din Tulcea ulterior intrata in .licidare a carei arhive a fost preluata de firma ,,EXPERT GENERAL I.P.U.R.L Tulcea.
Exista vre-o posibilitate sapot procura acest docuent?

Multumesc si astept un punct de vedere!
ionitaaneta a scris:

Buna ziua,
Am depus contestatia nr. 30433/12.11.2012 adresata Casei Judetene de Pensii Tulcea si am primit adresa nr. 31395/06.12.2012 prin care mi se aduce la cunostinta inintarea contestatiei mele Coisiei Centrale de Contestaitii de la care voi primi solutionarea cauzei.
Mentionez ca pina astazi nu am primit nici un raspuns, intrebarea mea este:
care este calea legala pe care trebuie sa o urmez, pentru a obtine drepturile banesti corecte privind valoarea pensiei recalculate?Ma pot adresa in instanta?
Multumesc anticipat,


Buna ziua,
Am depus contestatia nr. 30433/12.11.2012 adresata Casei Judetene de Pensii Tulcea si am primit adresa nr. 31395/06.12.2012 prin care mi se aduce la cunostinta inintarea contestatiei mele Coisiei Centrale de Contestaitii de la care voi primi solutionarea cauzei.
Mentionez ca pina astazi nu am primit nici un raspuns, intrebarea mea este:
care este calea legala pe care trebuie sa o urmez, pentru a obtine drepturile banesti corecte privind valoarea pensiei recalculate?Ma pot adresa in instanta?
Multumesc anticipat,
Buna ziua,
Situatia prezenta:
-Tatal decedat in 2001 dupa care nu s-a facut dezbaterea mostenirii(casa taraneasca din chirpic, cu anexe si 2000mp gradina si 3ha pamint in cimp);
-Mostenitori :mama este in viata ,eu fiica cea mare,a doua fiica decedata de 32 ani care are un fiu;
Vrem sa se faca dezbaterea dupa tata iar mama vrea ca odata cu dezbaterea cota ei sa faca donatie fiiului meu.
Intrebare:Pentru aceasta donatie este necesara si documentatie funciare a mostenirii(intabulare sau schita cadastrala)?
Răspuns la discuția pensionare
Multumesc pentru raspuns.Am totusi o nelamurire privind 2 cifre diferite referitoare la lunile cu care se scade stagiul , datorita perioadei lucrate in grupa a II a, prima cifra 1 an si 6 luni iar mai jos 3luni/an lucrat, adica 2 ani.Care este cifra pentru pensionarea anticipata?
Discuție pensionare
Sotul meu,nascut la 23 oct.1952 cu activitate in munca incepind cu 15.10.1970 si pina in prezent( in acest interval a fost a fost in armata 1an si 4 luni) vrem sa stim cind poate iesi la pensie.
Mentionez ca are grupa a II a de munca, pentru perioada 01.19.1975 si 01.04.1084. cind a activat ca sudor.
Multumim anticipat.
Buna ziua,
Am mama imobilizata la pat dupa o fractura intertrohanteriana dreapta cu deplasare, operata si cu osteosinteza DHS .Poate solicita asistent insotitor sau pensie de handicap?
Da am solicitat si primit Buletinul de calcul si am verificat cu copii ale adeverintelor depuse si a fluturasilor de salarii pe care ii am.Multumesc pentru amabilitate si raspuns.