avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Activitate mediaset

Activitate mediaset

Discuție Contestare PV
Buna seara.ma aflam cu masina de servici si am parcat intr-o zona la mai putin de 25 de metrii de coltul intersectiei a doau drumuri de cartier .Normal 90% din zi acolo se parcheaza mereu si eu find seara am gasit acel loc liber dupa ce atunci tocmai plecase cineva.a venit locala si ma amendat.am scris pe pv la mentiune ca ma aflat in timpul serviciului avand o interventie in scara alaturata de unde am parcat. (sunt prestator de servicii catre populatie ) Am platit amenda in 15 zile si am facut o intampinare la judecatorie care a fost admisa pentru anularae pv.Acum Politia Locala a raspuns la intampinarea mea cu nedevarurui .Primul ar fi ca au identificat masina gresit ei au trecut in PV LOGAN cand in realitate a fost dokker.Alta neregula e ca politistul local in declaratia care i sa luat de catre superiori a mintit si a spus ca eu am mai stat inca o ora acolo ca i-am sfidat desi intre ora de incheiere a PV si timpul cand am plecat a fost cam 10 minute deoarece masiina e monitorizata cu GPS:si tot acolo am vazut in PV ca se incearca denigrarea si zugravirea petinentului in cele mai sunbre culori catre instanta si mai putin conteaza ca am oprit pana in 25 de metrii.Sunt facut recalcitrant ca am spus ca masina firmei respective are voie sa parcheze peste tot(neadevarat,nimeni normal la cap nu ar spune asta), ca am spus ca ei nu au voie sa amandeze ,ca am spus ca am obiectii ca mi s-a intocmit pv in lipsa(nu avea cum in lipsa ca au avut buletinul meu si au copiat datele in pv respectiv..Politistul local a spus asa verbal :(Mi s-a luat de masinile voastre parcate peste tot,Pe unde va prind va amandez.daca te mai prind te amenzez si mai mult.,Spune acolo in declaratie ca l-am amenintat cu contestarea PV-ului.La fata locului i-am spus ca voi contesta pv ca nu mi se pare dreapta sanctiunea si el a zis ca vine cu pozele la tribunal.Ori in declaratia luata lui de superiori spune ca sa simtit amenintat ca i-am spus ca voi contesta PV.Acum intreb care ar fi sansele de castig odata ca au indentificat gresit masina si a doua oara ca cele decalarte de politist local ca am stat acolo inca o ora dupa ce am fost amendat (ca sa ii sfidez cum zic ei) dar inregistarrile de pe GPS arata alceva ca e am plecat im 10 minute de la ora la care a fost incheiat PV-respectiv .Si cele sustinute de mine si de politistul local pot fi probate cu martor care a fost colegul de servici
Se da o societate. program de lucru luni vineri 7 ore zilnic .doua weekenduri libere si se complecteaza restul orelor (pana la 168-sau 176 dupa caz) in al trei-lea weekend cand se lucreaza ambele zile 8-19 .Adica in perioada aia se lucreaza practic 12 zile continuuu fara pauza. orele lucrate in perioada de weekend faptul ca complecteaza numarul de ore legale (168)nu se platesc dublu si nu se acorda zile libere .este normal?
pai da e clara treaba.Bunurile mostenite depasesc cu mult valoare terenului ala MULTUMESC
pai pentru taote bunurile la moartea lui sa facut sucesiune normala .Pamantul era donat atunci cand a murit si nu a intrat la masa succesorala Noi am vrea sa il recuperam .Ce putem face?persoana care a beneficiat de donatie a murit si ea
Buna Dimineata.ma ajuta si pe mine cineva
PAI TATA A MURIT ACUM DOI ANI.DONATIA RESPECTIVA A FACUT-O PRIN 1995 .PERSOANA ACRE A PRIMIT DONATIA A MURIT RECENT .DONATIA FIIND NISTE PAMANT .Ce se paote face pentru a revoca donatia ?

nu stie nimeni?
Buna ziua.Cum pot proceda sa recuperez o donatie facuta de tata acum mai bine de 20 de ani?Persoana care a beneficiat de donatie a murit.si tata a murit .Ce pot face sa recuperez bunul donat atunci de el?
Discuție vechime
Buna ziua .Care e procedura de recuperare a vechimii in munca?Deci in 1993 m-am transferat in interesul serviciului de al stat la o firma privata.Firma respectiva desi am venit cu transfer nu mi-a operat in cartea de munca decat dupa un an si jumatate.Eu nu am stiu asta ca nu sa operat .Firma sa desfiintat acum mai bine de 10 ani.am cautat la arhiva firmei care ma cerut cu transfer atunci si nu am gasit cererea de transfer care ei mi-au dat-o atunci. Cum as putea sa recuperez vechimea aia de un an si jumatate?Pe cartea de munca este inchisa cu transferat cum se proceda atunci dupa care o pauza de un an si jumaatte si apare operat nou angajat . Si fabricat de stat de unde am pelcat cu transfer sa desfiintat .ce pot face?