avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate ileana-cosanzeana

Activitate ileana-cosanzeana

Oug 147/2020 ce se întâmplă pe perioada vacanțelor? Părintele se întoarce la serviciu?
Buna ziua,

Pentru ca urmeaza sa nasc luna aceasta (mai 2018) am solicitat angajatorilor de anul trecut (am decizia de incheiere a CIM) sa imi completeze adeverinta A2 cu salariul aferent lunilor precedente datei nasterii copilului. Unul dintre angajatori (contabila) imi cere copie dupa certificatul de nastere al copilului (adica imi elibereaza adeverinta musai dupa ce nasc, in conditiile in care raporturile de munca s-au incheiat in octombrie 2017) La ce ii trebuie CN-ul? Celalalt angajator nu mi-a cerut asa ceva.

Multumesc,
Ileana
Buna seara,

Daca am lucrat 12 luni inainte sa raman insarcinata si apoi am fost somera in anul graviditatii, ce indemnizatie iau? Multumesc!
Buna ziua,

Sunt asistenta medicala si lucrez la o clinica privata care ma trimite sa fac triajul epidemiologic la 2 gradinite si la o scoala privata. Mentionez ca ma deranjeaza aceste deplasari de la sediul firmei pe care trebuie sa le fac cu taxiul sau cu alte mijloace de transport (decontat de firma desigur). Pot sa refuz sa lucrez in afara sediului firmei? In contractul de munca nu apare ca indatorire sa fiu pusa pe drumuri de colo-colo. De retinut ca sunt insarcinata si i-am notificat legal. Va multumesc!
Buna ziua,

As dori sa imi spuna cineva care stie exact cum pot sa legalizez o hotarare judecatoreasca trimitand cererea prin posta.
Platesc prin online banking taxa judiciara de timbru de 5 lei, scriu cererea de mana ca vreau sa-mi elibereze copia legalizata si ce trebuie sa mai pun in plic? Cineva mi-a zis ca trebuie sa pun un plic autotimbrat (dar ce valoare?). Copia legalizata o scot ei de la dosar? Ca am inteles ca cea trimisa prin posta nu e buna ca nu are semnaturile ...

Multumesc,

Ileana
Răspuns la discuția abuz in gradinita
Muta copilul la alta gradinita! Daca vine acasa cu urme pe corp mergi cu el la medico-legal si faci plangere la politie. Dar mai bine il muti pana sa ti-l traumatizeze de tot!
Discuție Norme DSP
Buna dimineata,

Poate sa imi spuna cineva unde gasesc in lege ce anume trebuie sa contina trusa medicala pt scoli si pentru bucataria scolii (spatiu productie alimentara)?
Lucrez la o scoala si avem truse de prim ajutor standard, dar la bucatarie cred ca ar trebui sa existe truse pentru arsuri. Mi-au povestit niste colegi ca a venit DSP-ul in control si le-a cerut sa aiba in trusa rulouri (din acelea de la dentist) pt bagat in nas si betisoare de urechi. Eu cred ca DSP a facut misto de ei cerandu-le asa ceva in trusa de prim ajutor, dar am nevoie de o lege clara in care sa se specifice ce dotari trebuie sa fie din punct de vedere medical intr-o unitate scolara. In acest caz, scoala are si cabinet medical acreditat.

Multumesc,
Ileana
Buna ziua,

Stie cineva sa-mi spuna daca sau ce fel de ajutor pot sa primesc din partea statului in conditiile in care venitul meu de la Anaf este de 630 ron/luna plus 225 ron pensie intretinere copil? Adica banuiesc ca venitul meu se imparte la 2 (domiciliul copilului este stabilit la mine). La somaj nu am dreptul fiindca am acel venit de 630 ron din chirii...

Multumesc mult!
Multumesc freelis. Dl avocat gandeste ca un avocat...eu am intrebat ca sa stiu pe viitor cum sa procedez, oricum sunt curioasa ce imi va raspunde Inspectia muncii...dar evident ca nu avem de ce sa ne dam in judecata...
Va dati seama ca nu contabilul e de vina, ci ordinele vin de sus, de la directori si patroni, ei ordona angajatilor cand sa faca contract unui nou angajat!