avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 386 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot refuza sa imi desfasor munca in alte locatii decat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot refuza sa imi desfasor munca in alte locatii decat sediul firmei?

Buna ziua,

Sunt asistenta medicala si lucrez la o clinica privata care ma trimite sa fac triajul epidemiologic la 2 gradinite si la o scoala privata. Mentionez ca ma deranjeaza aceste deplasari de la sediul firmei pe care trebuie sa le fac cu taxiul sau cu alte mijloace de transport (decontat de firma desigur). Pot sa refuz sa lucrez in afara sediului firmei? In contractul de munca nu apare ca indatorire sa fiu pusa pe drumuri de colo-colo. De retinut ca sunt insarcinata si i-am notificat legal. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:07, 5 Octombrie 2017
depinde ce scrie in fisa postului.
Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
.....
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
......

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fisa postului eu1983 eu1983 Buna ziua , Va rog sa-mi spuneti daca este un abuz sau este legal sa se specifice in fisa postului : si alte sarcini stabilite de coordonatorul direct ... (vezi toată discuția)
Paznic si cu functie de impiegat auto rak0770 rak0770 Buna ziua! Pot angaja un paznic care sa completeze si foile de parcurs? Ii pot trece in fisa postului de paznic si completare foi parcurs? E ... (vezi toată discuția)
Neclarități tomela tomela Bună ziua ! Vă rog să mă ajutați să înțeleg dacă , la spitalul universitar de stat unde lucrez , se întâmplă lucruri corecte sau nu . Spre ... (vezi toată discuția)