Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot refuza sa imi desfasor munca in alte locatii decat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot refuza sa imi desfasor munca in alte locatii decat sediul firmei?

Buna ziua,

Sunt asistenta medicala si lucrez la o clinica privata care ma trimite sa fac triajul epidemiologic la 2 gradinite si la o scoala privata. Mentionez ca ma deranjeaza aceste deplasari de la sediul firmei pe care trebuie sa le fac cu taxiul sau cu alte mijloace de transport (decontat de firma desigur). Pot sa refuz sa lucrez in afara sediului firmei? In contractul de munca nu apare ca indatorire sa fiu pusa pe drumuri de colo-colo. De retinut ca sunt insarcinata si i-am notificat legal. Va multumesc!
depinde ce scrie in fisa postului.
Art. 40 C.mun.
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
.....
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
......