avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate anca332

Activitate anca332

Multumesc pentru raspuns!
Asa este, am calitatea de administrator in baza actului constitutiv, iar in baza contractului de munca am calitatea de manager.
Deci pot desfasura activitate si pot primi si dividende.
Am inteles corect, da?
Va multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua,

Sunt administrator si asociat unic la unei societati comercile si sunt angajata cu contract de munca in functia de manager. In luna iunie 2016 urmeaza sa nasc si sa intru in concediu de crestere copil. As dori sa stiu daca pot ramane in continuare administrator si asociat unic al societatii, suspendand doar contractul de munca pe perioada concediului de crestere a copilului. Daca pot ramane administrator, pot semna acte, facturi etc? Se pot repartiza dividende pe perioada concediului, avand in vedere ca acestea nu se iau in considerare la calcului indemnizatiei?
Va multumesc!
Declaratia eronata 301 s-a depus pe CUI-ul radiat, adica cel constituit special pentru achizitiile intracomunitare. Ca sa intelegeti, am depus declaratia 301 si 390 pe CUI-ul de intracomunitare, iar pe CUI-ul platitor de TVA in tara, am depus decontul de TVA in care am cuprins si taxarea inversa aferenta CUI-ului pentru intracomunitare. Sper ca m-am facut inteleasa. Ideea e ca mi-au spus de la finante sa depun rectificativa in zero pentru declaratia 301 aferenta acestei perioade si nu stiu cum trebuie sa o intocmesc corect.
Am inteles, insa trebuie sa depun rectificativa pentru ca am depus declaratia 301 si dupa ce m-am inregistrat ca si platitor de TVA in Romania :">
Mai am o intrebare. Trebuie sa depun rectificativa pentru declaratia 301, in zero. Trec toate achizitiile si la rubrica de TVA datorat trec "0"? Sau nu trec deloc achizitiile, ramanand "0" peste tot? Am depus declaratiile 301 si am TVA de plata, dar nu am tinut cont de limita de 10.000 euro pana la care nu datorez TVA, pentru asta trebuie sa depun rectificative. Multumesc!
Multumesc mult pentru raspuns! O zi frumoasa!
Buna ziua,
Am si eu o speta destul de complicata. Am o Intreprindere familiala care face achizitii intracomunitare de bunuri (fructe si legume). Cand a inceput achizitiiile, in Romania nu era platitor de TVA, asa ca s-a constituit un nou cod fiscal pentru acest tip de achizitii, bineinteles inscris in Registrul Operatorilor Intracomunitari. Pentru acest cod fiscal s-a depus lunar declaratia 390. Ulterior s-a trecut ca si platitor de TVA in Romania pe codul fiscal vechi, iar codul fiscal nou s-a radiat. Intrebarea mea este: pentru achizitiile intracomunitare facute pe codul fiscal radiat datoram TVA de plata?
Multumesc!