avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate Lidana

Activitate Lidana

Buna ziua. Am nevoie de ajutor-am o neclaritate. Daca sunt absolventa de studii superioare contabilitate(facultate si master la ASE) sunt obligata cf Legii contabilitatii 82 actualizata 2011 sa tin contabilitatea firmelor cu C.A: sub 35.000 Euro pe baza unei conventii civile doar in partida simpla?(Articolele 10.3^1 si 5.1^1) Nu am voie sa tin contabilitatea si normal- in partida dubla? Ce se intampla in cazul asociatilor-ONG? Cum trebuie tinuta evidenta contabila in cazul meu?
Răspuns la discuția masterat sau expert contabil
@Renata70 . Eu am fost in situatia ta, dupa ce am facut CIG m-am inscris la Masterul de Concepte si practici de audit, pe care l-am terminat anul acesta. Acum pot intra in stagiatura de 3 ani la CECCAR fara examen, dar asta e valabila numai pana in decembrie anul acesta pentru mine. Apoi nu imi mai echivaleaza examenul. Probabil si tu cand vei termina, la fel vei putea intra in stagiatura fara examen doar intr-un timp limitat. Referitor la semnarea situatiilor financiare, poti semna intr-adevar pt firme pana in 35 000Euro/ C.A. anuala, sau daca esti angajata cu contract individual de munca pe functie de Contabil-Economist- tinand cont ca ai studii superioare. Asa lucrez eu acum.Calitatea dobandita de Expert Contabil de la CECCAR te ajuta DOAR daca vrei sa fii liber profesionista- sa ai firma ta de contabilitate- sa prestezi servicii contabile la mai multe firme. Succes! ;)