avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate C P

Activitate C P

Buna seara,

Lucrez la o firma aflata in insolventa de 10 luni, si am primit preaviz de disponibilizare de 2 saptamani (art. 65 punct 1 codul muncii).
Am urmatoarele intrebari:

1. Concedierea a fost individuala si nu colectiva, asa cum prevede noua lege al insolventei. Pana in prezent nu s-a facut nicio concediere colectiva, ci doar concedieri individuale (cate 2- 3 disponibilizati in fiecare luna). Este legal?

2. Nu mi s-a dat salariul pentru luna ianuarie (nici mie nici celuilalt coleg disponibilizat) desi ceilalti colegi care nu au primit preaviz au primit salariul astazi, cu ceva intarziere. Ce pot face ca sa-mi recuperez salariul?

3. La 28 februarie imi va expira preavizul si mi se va da sa semnez lichidarea. Ce sa fac in conditiile in care nu am primit salariile pe ianuarie si februarie.?

Va multumesc foarte mult pentru raspuns!

Răspuns la discuția Lichidare
Multumesc pentru raspuns!
Discuție Lichidare
Buna ziua,
Compania la care lucrez este in insolventa de noua luni, iar eu am primit preaviz (art. 65 punctul1.
Nu am primit salariul pe o luna in urma,
Daca in ultima zi de preaviz nu voi primi salariul la zi, ce sa fac?
Daca nu semnez nota de lichidare, compania nu imi va da documentele necesare inscrierii la ANOFM pentru obtinerea ajutorului de somaj.
Pe de alta parte, daca semnez nota de lichidare, se poate interpreta ca am declarat ca nu mai am de primit nici un salariu.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Discuție Pensie
Buna ziua,
Mama mea, in varsta de 79 ani a muncit doar sapte ani, in perioada 1950-1956, dupa aceea am aparut noi copii si a fost casnica. Pensie ia doar tatal meu, deci traiesc doua persoane cu o pensie de 900 lei, total insuficienta. Intrebarea mea este: mama are dreptul la o pensie, macar cea minima pe economie? Daca da, unde ar trebui sa solicit?
Metionez ca a lucrat in judetul Valcea, in anii 50, nu stiu daca se mai gasesc arhivele…
Multumesc anticipat!
Discuție Teava sparta
Buna seara,

La mine in apartament s-a spart o teava de apa calda, din perete. Astfel a fost udat vecinul de la etajul inferior, dar foarte putin, la baie.
Desi m-am oferit sa-i fac reparatia (o rola de vinarom pe unul dintre pereti), el sustine ca nu, cheama asiguratorul sau sa evalueze paguba. Intrebarea mea este: ce spune legea in domeniu? Pot sa-i fac reparatia sau sunt obligat sa accept tot ce "constata" firma de asigurari?

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Recuperare dividende cuvenite
Multumesc pentru raspuns. Problema este ca, societatea respectiva a dat dividende doar in anul 2007 (la 10 ani dupa ce am primit certificatul de actionar...) Nici inainte, nici dupa ceea nu s-au mai dat dividende. Nu mi se pare corect sa nu fii anuntat si sa pierzi pur si simplu...
Buna seara,
Sunt titularul unui cupon de actiuni datat martie 1997, la o societate de actiuni din Bucuresti. Nu am primit niciodata dividende. De curand, de pe net am aflat ca ca s-au dat dividende (deloc de neglijat) in anul 2007. As putea solicita acum societatii sa-mi dea dividentele ce mi se cuvin?

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Asigurare locuinta
Multumesc pentru raspuns si info.
Buna ziua,
Eu nu mi-am facut asigurarea obligatorie pentru locuinta( din lipsa de timp) Acum insa doresc sa fac o asigurare privata pentru locuinta.
M-ar interesa sa aflu daca in acest caz mai risc amenda ca nu am facut asigurarea obligatorie. Multumesc
Multumesc mult pentru ajutor!