Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA-ul si marfa destinata exportului
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA-ul si marfa destinata exportului

Buna ziua,

Compania noastra doreste sa se lanseze in export pe piata din Tunisia (exista deja un client important).
Marfa destinata exportului, urmeaza a fi achizitionata de la cativa furnizori din tara.
Ma intereseaza sa aflu:
1. Daca fac contract de vanzare - cumparare cu furnizorul din tara, platesc TVA pentru marfa cumparata, care ulterior va fi destinata exportului?
2. Daca fac contract de comision cu furnizorul din tara, stiu ca nu se plateste TVA, adevarat?
Multumesc pentru ajutor!

1. da, iar ulterior puteti sa cereti rambursarea de la stat
2. adevarat - trebuie intocmit contract de intermediere la export.
Multumesc mult pentru ajutor!