avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate simavio

Activitate simavio

Discuție Preaviz
buna ziua
daca la o soc.com. s-au desfintat cateva locuri de munca este corect dpvl ca in perioada de preaviz angajatul sa vina 4 ore la munca si 4 sa-si caute de munca si sa fie platit 8 ore?
Discuție CURSURI SSM
Buna ziua
Eu sunt referent RU si lucrez la 2 firme(a aceluias patron) cu CIM 4 ore la o firma si 4 la celalta,cei de la firma vor sa ma trimita la curs de ssm ca sa pot tine si protectia muncii tot la amandoua firmele,se poate ?am citit in HG1425/2006 ca trebuie ca angajatul desemnat cu ssm-ul trebuie sa aiba contract de 8 ore?Acum avem contract de prestari servicii cu o firma care se ocupa de ssm,psi si mediu,dar conducerea vrea sa renunte la ea.Asa ca va intreb:ce curs sa urmez pt ca sa pot tine protectia muncii si ce curs pt a putea sa ma ocup de mediu la societate.Multumesc
sa inteleg ca in prima faza va fi un concediu medical (care va fi de cat?)care nu se opereaza in REVISAL si apoi va fi concediul pentru cresterea copilului care va incepe cand se termina concediul de maternitate si va fi cu suspendare in Revisal timp de 2 ani?multumesc
Buna ziua,
Am o angajata care va naste in curand care sunt pasii de urmat pt mine inspector de personal?Cum inregistrez in REVISAL.Va multumesc.
Buna ziua,
Daca societatea din motive economice isi restrange activitatea si renunta la cateva locuri de munca este nevoie de o hotarare a administratorilor,sau un document ceva?Daca unul din angajati renunta la preaviz(nu il mai face)poate fi afectat daca vrea sa mearga sa isi faca actele de somaj?La incheierea contractului dupa efectuarea preavizului sau fara contractul se inchide cu 65(1)desfintarea postului?
Va multumesc
Răspuns la discuția Salariul minim pe economie
Buna ziua
Asta vroiam sa intreb si eu, cand transmitem REVISAL-ul cu a doua modificare a salariului minim?:fight:daca este dupa luarea la cunostiinta ar fi trebuit sa facem modificarea cu 800 din februarie caci atunci am luat la cunostiinta ?!in cazul asta ce facem?poate pana la 1 iulie aflam cum sa procedam.multumesc.:hm:
Buna ziua
Care este procedura de angajare pe perioada determinata a unui cetatean strain irakian care este rezident pe termen lung-ce.Cum il iregistrez in REVISAL.
Mentionez ca are permis de sedere pana in 2015.Am inteles ca are si un CNP,nu stiu care este acela.
Va multumesc anticipat.
cum se inregistreaza in revisal inchierea unui cim in perioada de proba la initiativa angajtorului?cu ce articol din codul muncii.
va multumesc
Discuție copil major
Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti, daca un copil aflat in intretinerea unuia dintre parinti,parintele beneficiaza de deducere la salariu,daca copilul este major dar mai are un an de liceu si apoi merge si la facultate poate sa ramana in intretinerea parintelui ca acesta sa beneficieze de deducere in continuare?
Răspuns la discuția pensie alimentara
multumesc pentru raspuns, in principiu el este de acord sa-i oprim 50% pana se acopera datoria,pe mine ma interesa procentul maxim ca sa nu facem o ilegalitate,in nici un caz nu-i opream peste 50%,multumesc inca o data.o zi buna