avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate rrazvann

Activitate rrazvann

Parerea mea este ca, fara probe video, nu se poate demonstra daca franarea a fost cu intentie sau a fost fortata ( nu fortuita) de un animal care a traversat strada.
Răspuns la discuția Speta succesiune
Va multumesc domnilor pentru promptitudine!
Acum sa va prezint speta putin mai in detaliu:
Mostenitorul C ( sotia defunctului X) doreste sa vanda/doneze partea sa din mostenire mostenitorului A dar pentru a putea trebuie facuta succesiunea dupa defunctul X, care, din spusele dvs. nu se poate face fara a se face si succesiunea dupa mostenitorul B(decedat la randul sau).
Mostenitorii mostenitorului B cunosc intentia mostenitorului C de a vinde/dona partea sa de mostenire catre mostenitorul A si incearca sa se opuna prin orice mijloc, asteptand decesul mostenitorului C si atfel toata masa succesorala sa se imparta egal la doi.

Intrebarea mea este:
Cum trebuie sa procedeze mostenitorii A si C pentru a se putea infaptui succesiunea dupa defunctul X daca mostenitorii lui B nu doresc sa faca succesiunea dupa acesta, tocmai pentru a nu se putea face succesiunea dupa X?

In speranta ca am fost explicit va multumesc inca o data pentru raspunsuri!
Buna ziua, vreau sa va expun urmatoarea speta si va rog sa-mi dati cateva lamuriri:

Defunctul X are 3 mostenitori A, B si C ( A,B fii si C sotie), iar succesiunea nu s-a facut. Intre timp mostenitorul B a decedat. Mostenitorul A si C doreste sa faca succesiunea dupa defunctul X.
Intrebari:
1. Se poate face succesiune dupa defunctul X daca succesiunea dupa mostenitorul decedat B nu s-a facut?
Precizez ca vin cu aceasta intrebare deoarece notarul la care am fost cu aceasta speta mi-a comunicat ca nu se poate face succesiune dupa defunctul X daca nu este facuta succesiunea dupa mostenitorul decedat B. Nu am studii juridice, dar consider, oarecum fara sens, aceasta afirmatie a notarului!
Multumesc!
Daca Cetelem nu a primit instructiuni de la unicredit pentru a inchide creditul respectiv, atunci, dpdv al Cetelem, banii nu sunt pentru refinantare, sunt doar niste bani care au intrat in cont.... si eu consider aceasta practica abuziva, dar, din pacate, cam asa procedeaza majoritatea bancilor!
In cazul refinantarilor transferul de la banca refinantatoare la banca refinantata se poate face in doua feluri:
1. Cu ordin de plata conditionat, situatie in care banca refinantata primeste banii si este obligata sa inchida creditul fara a mai fi nevoie de o cerere de rambursare anticipata a clientului ( unele banci solicita cerere de rambursare anticipata chiar daca primesc banii cu OP conditionat);
2. Cu ordin de plata normal, situatie in care clientul trebuie obligatoriu sa mearga la banca sa depuna cerere de rambursare anticipata si sa solicite si inchidere contului;

Ma tem ca persoana apropiata dvs. se afla in situatia 2, banii au intrat in cont si au ramas acolo luandu-se in fiecare luna rata+bobanda pana cand banii s-au terminat iar creditul nu ,astfel, din luna urmatoare celei in care s-au terminat banii, dansul a intrat la restanta.
Masura 313 ma este in vigoare?
Răspuns la discuția sunt acuzat de inselaciune
La ce va referiti cand spuneti ca " am hartii la mana cu martori..." ce fel de hartii...sa intelegem daca sunt probe serioase...
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu detalii(legislatie), pareri, sfaturi referitoare la accesarea de fonduri europene pentru turism. Eu am un teren intr-o zona turistica de munte cu un potential ft. mare si cu o dezvoltare rapida in ultimul an si as vrea sa ridic o pensiune pe acel teren.
Am cautat si eu detalii, discutii pe forumuri, insa tot ce am citit pana acum nu m-a ajutat sa-mi formez o parere concreta, motiv pentru care apelez la forumul avocatnet.ro.
Multumesc!
Informatii detaliate gasiti pe www. aippimm.ro , dar deocamdata, din cate stiu eu, programul este blocat deoarece s-au terminat fondurile alocate pana in 2012, urmeaza sa vedem ce fonduri vor fi alocate programului din 2013...
Daca banca incepe executare pe veniturile sotului mamei dvs., sau pe imobil, din punctul meu de vedere, puteti face contestatie la executare cu sanse mari de reusita, clauza poate fi considerata abuziva.