avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate Ioan Viorel Danciu

Activitate Ioan Viorel Danciu

5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Testul l-ați făcut la o clinică. Solicitați de la clinică un exemplar după rezultat. Simplu. Rezultatul testului se comunică la instanța care a admis proba cu testul ADN, nu la avocat.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Păi trebuia să cereți sfaturi înainte de a semna orice cu ANAF-ul... acuma e cam târziu....
Păi, nu prea. Amândoi sunteti liberi de contract și puteți aduce pe cine vreți acasă. Asta e.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu. Trebuie să vă vedeți de viața dvs. Spor.
Da, ați putea în mediere. Procedură e mult mai scurtă ca timp si are și costuri mai mici. Nu vă luați după cei câte spun ca dați bani de pomana. Eu personal am avut o asemenea speță. Cu despăgubiri. În instanțe încă nu am auzit să fie precedent. Și e greu de demonstrat, mai ales că în partea cealaltă vă loviți tot de un avocat, coleg cu al dvs. Vă las pe dvs să duceți logica mai departe. :) Spor.

elena-ramona a scris:

Bună seara, aș putea apela la un mediator pentru a solicita sotului despăgubiri. i?

1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti, pe calea instanței doar dacă durata căsătoriei dvs are minim 20 de ani și divorțul se produce din culpa exclusivă a celuilalt.
În mediere nu e nevoie de aceste condiții. Spor.
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vestea bună este că puteți negocia cu partea vătămată modalitatea de plată. Căutați un mediator și va ajută. Nu faceti închisoare dacă nu plătiți dar puteți fi executat silit. Se poate evita asa cum am spus mai sus. Spor.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu trebuie sa dovediti nimic. Nu vă poate face nimic executorul. În 6 luni trebuie să il declare insolvabil pe fiul dvs. daca nu are nimic pe nume. Spor.
Teoretic și legal, vă puteti instala în apartament.... ați plătit, da ? ... :) Spor.
Doar pașaportul îl puteti folosi.