avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 415 soluții astăzi
Forum Activitate Sarin

Activitate Sarin

Răspuns la discuția Despagubire - bilete autocar
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema:
Am achizitionat 2 bilete de autocar printr-un intermediar, nu direct de la firma transportatoare si am avut probleme la retur. Nu a mai venit autocarul pentru imbarcare la data si ora stabilita. A trebuit sa mai stam o zi si o noapte pentru a prinde urmatoarea cursa. Plangerea pentru despagubire cui trebuie facuta, intermediarului sau transportatorului. Mentionez ca intermediarul a facut tot posibilul sa ne ajute si nu are nici o vina pentru cele intamplate. Multumesc anticipat.
Am fost la politie la solicitarea d-lui iar acolo politia ne-a zis ca e mai bine sa ne intelegem amiabil ca sa nu primesc amenda si sa-mi suspende permisul. Autorizatie de reparatie nu am avut.
Bani i-am dat pentru ca sa semneze amiabilul si acum ma trezesc ca sunt cautat de politie. O sa merg maine la politie o sa le dau doar buletinul si daca mai trebuie ceva documente sa-mi comunice prin posta. Permisul daca-l dau sigur o sa-l retina. Voi depune si o sesizare pentru inselaciune si santaj.
Buna ziua.
Asa cum am scris si in subiect, dupa o banala tamponare in zona de parcare a unui supermarket au aparut niste complicatii neasteptate:
Evenimentul s-a produs in data de 21 decembrie. Dupa incident am fost la politie impreuna cu pers. cealalta si i-am dat toate documentele necesare, am completat amiabilul partea mea, am semnat si asumat vinovatia Toate acestea lucruri le-am facut la sectia de politie inclusiv copiile documentelor. Astazi ma trezesc cu un telefon de la politie (de pe un numar de mobil) prin care imi aduce la cunostinta ca trebuie sa ma prezint cu masina pentru ca amiabilul nu e semnat de ambele persoane.
Mentionez ca din graba nu am cerut exemplarul meu de amiabil, ramanand ambele la cealalta persoana. Eu am foto cu masinile, copii dupa talon buletin si permisul acelei pers. Mi-a cerut si 200 ron ca sa poata umbla cu taxiul pana isi va repara masina.
Intre timp eu mi-am facut masina deoarece am avut doar o mica zgarietura.
Eu sunt din Hunedoara si trebuie sa merg la Bucuresti pentru ca acolo s-a intamplat evenimentul.
Tipul pretinde o suma destul de mare de bani si nu vrea RCA-ul.
Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez pentru a nu mai complica si mai tare situatia.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Asigurari de calatorie
Multumesc pentru raspunsuri! Voi incerca sa reziliez contractul si sa-l refacem pe persoana fizica.
Răspuns la discuția Asigurari de calatorie
Contractul de colaborare este facut pe firma nu pe persoana.
Răspuns la discuția Asigurari de calatorie
Am facut un contract de colaborare cu o companie de asigurari dar persoana care reprezinta acea companie m-a intrebat daca am autorizat ca obiect de activitate intermedierile.
In concluzie daca am acel contract pot incheia asigurari de calatorie fara nici o problema ?
Multumesc pentru raspunsuri !
Va doresc un an nou fericit !
Buna seara !
In ianuarie 2012 vreau sa deschid o agentie de turism si doresc sa fac si asigurari de calatorie dar am inteles ca e o probolema legata de codul CAEN deoarece pentru intermedieri asigurari trebuie obiect unic de activitate.
Ce ma sfatuiti sa fac ?
Multumesc anticipat !
Care sunt pasii si actele pentru a beneficia de Legea nr. 158/2011 (scutire de impozit pentru cei care si-au izolat termic blocul din fonduri proprii)?
Multumesc anticipat.
Buna ziua. Am rugamintea sa-mi spuneti daca sunt in preaviz conform art.61 lit "d" daca beneficiez de salarii compensatorii tinand cont de noile modificari ale Codului muncii din 2011. Mentiozez faptul ca firma are peste 21 de salariati.
Multumesc anticipat