avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate serena91

Activitate serena91

Răspuns la discuția Ajutor social
Va multumesc mult pentru raspuns! O zi frumoasa va doresc :)
Răspuns la discuția Ajutor social
Asta era deja evident, e evident ca trebuie sa ma duc pana acolo ca sa aflu,dar am zis sa pun o intrebare si aici, as fii aflat mai exact daca cineva mi-ar fii raspuns la intrebare.
Discuție Ajutor social
Buna seara, sunt mama singura si beneficiez de alocatie complementara de 107 lei si ajutor social de 213 lei, pentru un singur copil ( are 4 ani si 8 luni). Am inteles ca la un moment dat , va trebui sa incep prestarea de servicii in folosul comunitatii pentru a mai putea beneficia de acest ajutor social, intrebarea mea e, incepand cu ce varsta a copilului , se va cere prestarea de servicii de catre mama? Multumesc.
Deci sa inteleg ca poate ar fii mai bine sa nu il dau in judecata, fiind posibil ca pe viitor sa depind de el pentru eventuale semnaturi , sau de acordul lui in anumite chestiuni in privinta minorului etc.?
Multumesc pentru raspuns.
Buna seara tuturor. O persoana apropiata mie (lucreaza pe taxi) a facut astazi accident, i s-a ridicat permisul,si i s-a dat o amenda de 300 de lei. Intrebarea mea este daca e obligatoriu ca amenda sa fie platita in maxim 24 de ore, si daca in caz de neplata ei, respectivul poate avea probleme la ridicarea permisului(peste 2 luni),cu alte cuvinte, atunci cand se va duce sa isi ridice permisul, se cere vreo dovada ca a platit amenda?....de asemenea, daca nu sunt victime,decat rani usoare ce nu necesita spitaizare, i se poate intocmi dosar penal?
Buna tuturor
Situatia mea mai complicata
Tatal copilului meu e albanez, el nedorind niciodata sa il cunoasca, copilul fiind pe numele meu.
Nu mai tin legatura cu el de multa vreme,el nedorind acest lucru, deci prin urmare, nu mai am cum sa dau de el, eu aflandu-ma in tara, iar el in Cipru.
Copilul are in prezent 4 ani, iar intrebarea e: daca doresc sa il dau in judecata pentru stabilirea paternitatii si pensie alimentara, cum procedez, si mai ales cam cati bani mi-ar trebui ca sa fac demersurile necesare?
Are el dreptul sa refuze sa faca testul de paternitate?

am fost in Grecia pt o perioada de 2 ani,acolo am cunoscut un tip de origine albaneza,am fost cam un an de zile impreuna.intr-un final am ramas insarcinata,cand i-am dat vestea mi-a zis ca nu vrea sub nici o forma copilul si ca sa-l avortez.eu m-am opus,el si-a schimbat nr de telefon si a disparut pur si simplu in sensul ca nimeni nu stie nimic de el,de fapt cred ca il acopera(la prietenii lui ma refer).sunt in 5 luni,am ramas singura m-am intors in Romania nu voi beneficia de indemnizatie fiindca nu am lucrat,e un moment foarte greu pt mine dar incerc sa il depasesc.intrebarea mea este ce as putea face,cum as putea da de el in conditii in care nici macar nr de telefon nu pot sa il aflu.as vrea sa isi asume o responsabilitate pt copilul nostru cu toate ca am vazut ca are indoieli ca el ar fii tatal,o replica ceva de genul "daca nu e baiat nu e al meu" asta inainte sa isi schimbe si nr de telefon si sa se faca disparut.eu ce as putea sa fac ca sa il fac sa realize ca va deveni tata si ca este nevoie sa fie responsabil pt asta ca doar el m-a lasat insarcinata nu altcineva..mai exista sperante sau sa incerc sa uit si sa imi vad de viata mea cum pot singura? ma scuzati dar ma intriga astfel de indivizi care dau bir cu fugitii la o asemenea veste.mentionez ca am 20 de ani. va multumesc.