avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate lumilas

Activitate lumilas

Răspuns la discuția Luarea in spatiu
Deci, doar la intretinere. Multumesc, am inteles.
Buna ziua,
Daca iau in spatiu pe cineva, trebuie sa platesc impozit pentru aceasta persoana?
Multumesc pentru lamuriri.
Am contactat un avocat din Galati care a mers la Agentia de Asigurare in cauza. I-au facut legatura la Bucuresti la sediu si de acolo i s-a spus ca Polita noastra nu acopera riscul asigurat sau ceva de genul asta. D-l avocat spune ca acum incearca sa afle nr. dosarului de daune deschis de aceasta Agentie si urmeraza sa-i cheme la mediere si, apoi, probabil la judecata. Ce vroiam eu sa va intreb: d-l avocat mi-a spus ca faza instiintarii Agentiei de Asigurare in scris nu e obligatorie ci doar aceea de chemare la mediere. E adevarat? Pentru ca eu, din ce sfaturi am mai primit si ce am mai citit pe net, am vazut ca primul pas este de a le solicita lor, in scris, rezolvarea problemei. Nu vreau sa acuz pe nimeni de nimic dar am ajuns sa-mi cam pierd increderea in spusele oamenilor.
Multumesc pentru timpul acordat.
Fetita mea de 9 ani a facut operatie de apendicita acuta, local peritonita in Varna la urgenta. Eram in vacanta la Nisipurile de Aur. Bulgarii ne-au dus la un spital privat si operatia a costat 2275 Euro dar, oricum, conform Politei de asigurare Complexa, prima de asigurare Premium, care asigura chipurile o suma de pana la 5000 Euro, firma asiguratoare trebuia sa plateasca. Nu au facut-o, desi initial, inainte de operatie, contactati fiind de mine de la telefonul spitalului din Bulgaria, si-au dat acceptul. Mi-au cerut atunci nr. si seria politei, perioada ei de valabilitate, numele fetitei si cam atat. A doua zi au trimis un e-mail la spital solicitand factura. Din momentul in care au vazut devizul nu au mai dat niciun semn de viata. I-am contactat noi a treia zi cand deja trebuia sa ne externam. A inceput un adevarat razboi al nervilor. Au incercat sa ne convinga ca nu avem asigurare Premium ci Standard cand noi vedeam cu ochii nostri ca e Complexa, prima de asigurare fiind Premium, ca am venit cu boala din tara, ca e trauma interna si nu externa, etc., etc., etc. Pana la urma, am sunat la rude, ne-au trimis banii si am putut sa plecam in sfarsit acasa. Ce putem face ca sa ne recuperam prejudiciul? :stunned: