avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate july16

Activitate july16

Răspuns la discuția Registrul Comertului Bucuresti
Multumesc!
Buna ziua,

Doresc sa schimb obiectul de activitate al unui SRL, sediul social si sa actualizez datele de identificare ale Administratorului.

1. E nevoie sa prezint actul constitutiv actualizat?
2. Cerea se face simultan - actele le completez cu datele din CI-ul nou sau cel vechi?

Va multumesc anticipat!

Buna ziua,

Este adevarat ca dpdvl o societate poate functiona ca agentie de interim abia dupa 1 an de vechime?

Va multumesc in avans!
Multumesc!
Buna ziua tuturor!

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea dilema:

Firma X din Romania incheie contract de reamenajare cu persoana fizica in Franta si apoi subcontracteaza lucrarea firmeI Y din Romania.
Subcontractantul (Y) isi va DELEGA sau DETASA personalul in Franta? La detasare se "imprumuta" angajatii firmei X insa aceasta nu are logistica necsara sa se ocupe de acte, respectiv obtinerea formaularului A 1.
Ce varianta este indicata pt ca firma X sa nu devina responsabila pentru personalul firmei Y?

Va multumesc in avans!
Răspuns la discuția Contract colectiv de munca
Multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Contract colectiv de munca
Revenind la intrebarea trebuie sau nu trebuie CCM:

in urma unui control pe santier trebuie sa ma prezint cu actele la ITM. In instiintare mi se cere. Eu stiam ca de la 21 de angajati trebuie sa-l intocmesti. Soc. are 11 activi.

Multumesc anticipat!
Mersi :) Si cand intra in vigoare?
Buna ziua!

Problema pt care cer lamuriri este urmatoarea:

Casatorie efectuata in Franta. In vederea preschimbarii actelor sotia opteaza sa ia ambele nume, respectiv X + Y iar sotul isi pastreaza doar numele lui, respectiv X. Notarul ce a intocmit declaratia ne spune ca este perfect legal si citeaza art. 292 din Codul Penal.
La o prima informare la starea civila ni s-a confirmat ca este posibila aceasta optiune intrucat casatoria s-a efectuat dupa legea franceza. La o a doua vizita, dupa o luna, am intalnit alte doamne care au respins total aceasta idee.

Cine are deci dreptate?

Multumesc anticipat!
Mersi! :)