avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 178 soluții astăzi
Forum Activitate manoliu

Activitate manoliu

In niciunul din actele astea normative nu este mentionat faptul ca nu mai este necesara autentificarea contractului de credit. Ma puteti ajuta cu localizarea in legislatie a acestui fapt.
Buna ziua. Am un dosar pentru Prima Casa 4 la fondul de garantare....urmeaza sa se intoarca si sa semnez actele de vanzare cumparare. Banca la care am dosarul, sustine ca este necesara autentificarea contractului de credit. In acelasi timp mai multi notari, mi-au spus ca incepand cu Prima casa 4 acest lucru nu mai este necesar, ca este mentionat acest lucru in norme. Sincer, eu am citit normele si nu am gasit ceva despre asta. Ma poate ajuta cineva cu informatia asta: Mai este necesara AUTENTIFICAREA CONTRACTULUI DE CREDIT PRIMA CASA 4 ??? Si daca nu, unde in norme este mentionat acest lucru.
Daca am inteles eu bine, notificarea se face printr-un BEJ, dar aceasta notificare nu are nici o valoare, in sensul ca vanzatorii nu sunt obligati sa-mi restituie banii ( sau cum a spus dna Stoica Ioana sa tina loc de act de vanzare cumparare ). Nu mai vreau sa cumpar apartamentul, pentru ca nu imi doresc sa mai am nici o legatura cu proprietarii.
Deci, ca si concluzie, tot la instanta ajung???
Exista, in conditiile mai sus mentionate posibilitatea ca eu sa pierd procesul, sa nu imi pot recupera banii???
Este cineva interesat sa ma reprezinte in instanta?
Astept raspuns.
Va multumesc anticipat.
Am facut la notar o "incheiere de certificare prin care notarul a certificat cele declarate de mine, bineinteles pe baza actelor, documentelor prezentate. Mai exact faptul ca eu m-am prezentat la notar, ca vanzatorii nu s-au prezentat, ca nu a existat litigiu la semnare antecontract, ca a aparut in data y, ca eu am aprobarea bancii din data x etc. Ce mi s-a parut ciudat a fost faptul ca, pe cererea de certificare ( care a ramas la ei ), m-au pus sa trec faptul ca vanzatorii nu au fost notificati printr-un birou executor judecatoresc sa se prezinte la notar, asta facand nula declaratia mea. Eu de unde era sa stiu ca trebuie sa apelez la BEJ pentru a-i notifica???
Am inregistrat antecontractul in cartea funciara. Acest lucru mai are vreo importanta tinand cont ca a expirat in data de 12.07???
Eu ce trebuie sa fac acum? Sa apelez la un avocat sau la un BEJ? Care ar fi diferenta?
Care sunt sansele sa castig acest proces??? si cat poate dura ???

Buna ziua,
Supun atentiei dvs. urmatoarea speta:
In data de 12.04.2011 am semnat un antecontract pentru cumpararea unui apartament in valoare de 60000 euro si am dat promitentilor vanzatori un avans de 2000 euro, urmand ca diferenta sa se achite prin credit de tip prima casa. La semnarea antecontractului actele casei au fost in regula, neexistand nici un litigiu in extrasul de carte funciara. Intre timp, proprietarii s-au certat cu fiica lor si aceasta i-a dat in judecata pentru o datorie de 1500 E. De la banca mi s-a cerut, in data de 24.06.2011, pentru aprobarea creditului extrasul de carte funciara. La acea data la sectiunea Sarcini a aparut inregistrat un litigiu intre proprietari si fiica lor. Am inteles de la notar ca nu pot incheia contractul de vanzare-cumparare in aceste conditii, si ca trebuie sa dispara litigiul pentru finalizare.
Antecontractul a expirat astazi, 12.07.2011 si vreau sa stiu cum imi pot recupera banii dati cu titlul de avans proprietarilor. In antecontract este mentionat faptul ca nu trebuie sa existe nici o sarcina pe apartament, nici un litigiu pana la semnarea actelor de vanzare cumparare, si in cazul in care nu pot cumpara apartamentul din cauza proprietarilor, ei sunt obligati sa-mi dea dublul avansului.
Care este cel mai simplu mod de a-mi recupera avansul?
Proprietarii sustin ca nu mai au banii pe care i-au primit drept avans.
Mentionez faptul ca astazi m-am prezentat la notar, unde am declarat cele relatate mai sus si am solicitat autentificarea declaratiei.

Astept raspunsul dvs. si va multumesc!

Am semnat un antecontract pentru un apartament, am dat un avans de 2000 E proprietarului, urmand ca diferenta sa se achite prin credit prima casa. La semnarea antecontractului actele casei au fost in regura, neinregistrand nici un litigiu pe extrasul de carte funciara. Intre timp, proprietarii s-au certat cu fata acestora si aceasta (fata) i-a dat in judecata pentru o datorie de 1500 E. Cand mi-au cerut actele apartamentului la banca, pe extrasul de carte funciara a aparut o sarcina pe apartament, respectiv existenta unui litigiu intre proprietari si fiica lor. Am inteles de la notar ca nu pot incheia contractul in aceste conditii, ci doar daca se sterge litigiul ( iar acest lucru nu se poate face inainte de prima infatisare, adica in septembrie). Mie imi expira antecontractul maine, 12.07 si vreau sa stiu cum imi pot recupera banii de la proprietari. In antecontract este mentionat faptul ca nu trebuie sa existe nici o sarcina pe apartament, nici un litigiu pana la semnarea actelor de vanzare cumparare, si in cazul in care nu pot cumpara apartamentul din cauza proprietarilor, ei sunt obligati sa-mi dea dublul avansului. CARE ESTE CEL MAI SIMPLU MOD DE A-MI RECUPERA AVANSUL??? - proprietarii sustin ca nu mai au banii pe care ii dadusem avans.