Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Autentificare contract credt Prima Casa 4
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Autentificare contract credt Prima Casa 4

Buna ziua. Am un dosar pentru Prima Casa 4 la fondul de garantare....urmeaza sa se intoarca si sa semnez actele de vanzare cumparare. Banca la care am dosarul, sustine ca este necesara autentificarea contractului de credit. In acelasi timp mai multi notari, mi-au spus ca incepand cu Prima casa 4 acest lucru nu mai este necesar, ca este mentionat acest lucru in norme. Sincer, eu am citit normele si nu am gasit ceva despre asta. Ma poate ajuta cineva cu informatia asta: Mai este necesara AUTENTIFICAREA CONTRACTULUI DE CREDIT PRIMA CASA 4 ??? Si daca nu, unde in norme este mentionat acest lucru.
Incepand cu prima casa 4, nu mai este necesara autentificarea contractului de credit (onorariul ptr acest act nici nu mai exista in grila notarilor). Ramane de autentificat la notar doar contractul de vanzare cumparare.

acte normative:

a) Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului 33/2011 pentru modificarea şi completarea art. 1 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 60/2009 privind unele măsuri în vederea implementării programului „Prima casă", precum şi pentru adoptarea unor măsuri în vederea continuării programului „Prima casă".

b) Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 60/2009 privind unele măsuri în vederea implementării programului „Prima casă", cu modificările şi completările ulterioare;

c) Hotărârea de Guvern nr. 717/2009 privind aprobarea normelor de implementare a programului „Prima casă" cu modificările şi completările ulterioare;

d) Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 30/2010 pentru modificarea si completarea Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 60/2009 privind unele măsuri în vederea implementării programului Prima casă. Acest act normativ a reglementat derularea etapei a doua a programului, Prima casă 2.

e) Hotărârea de Guvern nr. 40/2011 pentru modificarea şi completarea normelor de implementare a programului

In niciunul din actele astea normative nu este mentionat faptul ca nu mai este necesara autentificarea contractului de credit. Ma puteti ajuta cu localizarea in legislatie a acestui fapt.