avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate lehel_kis

Activitate lehel_kis

Răspuns la discuția dupa raspunsul avocatul poporului
Buna-procesul s-a terminat la 20 05 2018 cu hotarire irevocabila dat de tribunal.In termen de 30 de zile am contactat Avocatul Poporului,care in data de 15 10 2018 mi-a comunicat in scris ca cazul nu este de competenta lor.Multumesc pt.raspuns
Buna ziua. Am o intrebare. Care este termenul si institutia juridica la care ma pot adresa dupa raspunsul dat de Avocatul Poporului, inainte de CEDO, ca fiind ultima cale de atac in Romania intrun proces in care au fost ignorate de mai multe ori drepturile constitutionale.Procesul avind ca obiect anulare proces verbal de contraventie. Cu multumiri Lehel
Buna-am un proces pe rol cu Politia Rutiera ,Am conetestat P.V de contraventie-care are ca masura suplimentara si suspendarea permisului de conducere.Procesul se afla pe faza cale de atac extraordinara-revizuire si politia imi cere sa predau permisul de conducere-este acesta legala sau ilegala?Asa poate sa influeneteze procesul care se afla pe rol.Multumesc,Lehel
Buna ziua -care este termenul de depunere a unei căi de atac extraordinare in potriva unei hotariri definitive si irevocabila de la data comunicari
Multumesc,.Lehel
Discuție P.V circulatie
Buna ziua-daca intr-un P.V. de circulatie rutiera adresa contraventiei apare cu strada gresita,nu mai vorbesc de nr. de casa,se poate cere anularea ei?Multumesc Lehel
Cand un executor judecatoresc pune in executare o hotarare irevocabila privind o grantuire nu are obligatia
1. de a verifica actele de proprietate a terenurilor
2. sa convinga ca documentele corespund cu realitatea si
3. si sa treaca in procesul verbal orice discordanta ce nu corespunde realitatii?
Buna!Politia germana are dreptul sa-mi suspende permisul de conducere cat.C pe teritoriul Germaniei pe 30 zile pentru comiterea unei contraventii?
Multumesc,Lehel
In data de 10 oct 2014 Judecatoria Cluj a luat o hotarire definitiva si irevocabila intr-un proces de grantuire in care sunt reclamant.Dupa 32 zile inca nu am primit instiintarea scrisa.Este posibil sa fie termenul comunicarii mai mare de 30 de zile,sau se poate intimpla sa nici nu mai fiu instiintat in scris?
Multumesc,respect,Lehel
Discuție Grãniþuire
Bună!Într-un proces de grănţuire câştigat instanţa a hotărât că nu am dreptul să cer restituirea cheltuielilor de judecată.Oare pe baza cărei legi?Mulţumesc,Lehel.
Discuție Cuantum amenda
Bună!Cuantumul unei amenzi aferente unei contravenţii rutiere poate fi limitat de venitul contravenientului?Persoana în cauză este elev,clasaXII.Mulţumesc,respect,Lehel.