avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate aysel8993

Activitate aysel8993

Buna seara!
Pe data de 25 martie 2013 am fost implicata intr-un accident rutier care nu s-a soldat cu morti/ raniti, ci doar cu avarierea masinii mele si a celuilalt individ implicat, care a intrat intentionat in autovehiculul meu deoarece mi-am permis sa schimb banda de mers, a mea fiind blocata. Individul a fost destul de furios si pe nepusa masa mi-a lovit masina. Am fost la politiie, am dat declaratii, precizez ca nu si-a recunoscut vina, iar eu am specificat in declaratie ca aceasta persoana a lovit masina cu intentie. Politia a deschis o ancheta pentru a stabilii ce s-a intamplat. Astazi am primit o scrisoare in care eram anuntata ca plangerea a fost inaintata catre Parchetul General al Sectorului 1 deoarece fapta individului "poate avea caracter penal", dupa cum se specifica in scrisoare. Am ramas totusi nelamurita cu privire la ce ancheta se va desfasura deoarece nu exista dovezi de partea niciunuia dintre noi, decat martorii, adica iubitul meu si mama acestuia care se aflau in masina cu mine. Nu inteleg cum se va desfasura ancheta si daca eu voi fi nevoita sa-l dau in judecata pe faptas daca se adevereste ca a fost vinovat. Va rog sa ma lamuriti, pentru a fi pregatita.
Multumes anticipat pentru raspunsuri!
O zi minunata!
buna ziua .
in data de 23 aprilie 2011 mi.am gasit autoturismul marca volvo v50 avariat in fata porti.
in urma sesizarilor de la politie a fost gasit vinovatul care detinea rca ,am incercat sa imi repar masina pe rca-ul faptasului dar paguba de 11.000 euro nu era acoperita de rca.
am hotarat astfel sa imi repar masina prin regres deoarece detin casco la [editat de admin]. Acestia din urma au aprobat intrarea in reparatie a autovehiculului la service-ul primus auto.Au trecut 3 luni de cand masina a intrat in reparati, este gata dar cei de la euroins nu au achitat costurile reparatiei
au trecut cele 15 zile calindaristice in care puteau sa achite.am fost la primus auto am vazut masina iar stopul care a fost inlocuit este intr-o stare jalnica (zgarieturi micute .mizeri si anumite pete in interiorul stopului) Ce as putea sa fac in aceasta situatie,opc ma poate ajuta ?
Buna ziua , numele meu este Alexandru si am mare nevoie de cateva informatii pentru o reclamatie
sunt proprietarul unei masini marca volvo v 50 ,in urma cu aproximativ 4 luni masina a fost avariata destul de rau in parcare .....am dus-o in service [editat de admin] masina a fost reparata intr-un final ,cand am fost sa o vad stopul dreapta care a fost inlocuit arata groaznic cu mizeri si mici zgarieturi in el etc ..in nici un caz nu parea nou asa cum ziceau cei de acolo ...au zis ca asa a venit din fabrica si ca incearca sa vb la garantie sa vada daca se poate face ceva ...intrebarea mea este daca ei nu fac nimic , eu ce pot sa fac ? se poate rezolva ceva daca fac o reclamatie la ANPC ?
Va multumesc foarte mult , si astept un raspuns urgent va rog
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri:thumbup:
buna seara. ma numesc alexandra velicu si am varsta de 17 ani. lucrez in calitate de agent vanzari (promoter) la firma wave division. atunci cand am fost la aceasta firma pentru incheierea contractului de munca individual nu mi s-a specificat nici programul de lucru, nici durata de munca pe care se intinde promotia. in contractul individual de munca programul de lucru este de 4 ore/zi, 20 ore/saptamana in schimburi dupa cum urmeaza: schimbul I de la 12:00 la 16:00, schimbul II de la 16:00 la ora 20:00. aceste lucruri privind programul sunt doar teoretice, caci in realitate treaba sta cu totul si cu totul diferit. programul meu de lucru este urmatorul: de miercuri pana vineri de la ora 15:00 la 21:00, iar sambata si duminica de la ora 12:00 pana la 20:00. inainte de inceperea promotiei supervizorul meu m-a informat ca in cazul in care vine o inspectie de la itm trebuie sa mint ca lucrez doar 4 ore/zi. precizez ca detin o delegatie de la firma pe care scrie foarte clar ca lucrez 6 ore de miercuri pana vineri si 8 ore in weekend. in cazul in care inspectia m-ar fi intrebat de ce in delegatie scrie ca lucrez 6 respectiv 8 ore, ar fi trebuit sa mint din nou ca de fapt ca lucrez doar 4 ore in acel interval orar.
la ce vroiam sa ajung... este posibil sa inaintez o reclamatie catre itm in care sa ii acuz pe cei de la wave division de nerespectarea orelor de lucru pentru minori?
multumesc anticipat, astept raspuns cat mai urgent.