avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate robdum

Activitate robdum

Nu ma intereseaza neaparat sa atac decizia instantei, ma intereseaza orice posibilitate pentru ca cei 2 infractori sa fie trimisi in instanta ! Pot redeschide procurorii ancheta ?
Buna Seara,

As dori sa stiu daca exista vreo cale de atac asupra unei decizii definitive a instantei la plangerea impotriva procurorilor privind scoaterea de sub urmarirea penala.

Pe scurt, am fost batut de catre trei indivizi urmare a incidentului am necesitat 100 de zile ingrijiri medicale si mi s-a instalat un handicap permanent. Cei trei au fost incadrati la art 182 vatamarea corporala grava. Insa dupa ce procurorul se pare ca a fost "omenit" a facut un rechizitoriu asa incat dupa ce cei trei infractori si-au schimbat de vreo 3-4 ori declaratiile a concluzionat ca doar unul m-a batut iar ceilalti doi erau si ei prin zona, i-a pus martori.

Am facut plangare la instanta insa deoarece sistemul este corupt si plin de incompetenti, judecatoarea a citit doar rechizitoriul si a concluzionat ca procurorul a procedat corect.

Cel ramas infractor a fost condamnat.

Am facut plangeri la Minister (am primit un copy/paste din CPP), la CSM niciun raspuns (oricum n-am nicio baza) iar la PICCJ tot niciun raspuns (dar este inca in termen).

Am avut zilele trecuta audienta la prim-procurorul parchetului unde s-a instrumentat cazul si stupoare acest individ si-a cerut scuze, m-a compatimit, dar a zis ca nu mai e nimic de facut pentru ca citez "aia au stiut ce sa declare".

Mai mentionez ca nici procurorul si nici instanta nu m-au audiat si ca au existat si doi martori la eveniment dar carora procurorul le-a gasit nod in papura in declaratii (declaratii de oameni simpli luate de un politist) si a concluzionat ca cele doua declaratii se autoexclud si ca de fapt n-au asistat la eveniment.

CE E DE FACUT ? Este posibil cu martori, cu evidenta handicapului instalat totusi JUSTITIA ASTA CORUPTA sa nu-mi faca dreptate !

Sunt foarte revoltat, este o mare mizerie ce mi s-a intamplat ! Nu e evenimentul in sine ci mai mult ce a facut Justitia !

PS
Va scriu pentru ca am vazut acum stirea ca in cazul Huidu procurorii cer casarea sentintei si rejudecarea cauzei.
este o mare mizerie ce se intampla, sa dea CSM si PICCJ un comunicat public sa spuna ca in tara asta nu mai exista legi si ca sa facem fiecare ce vrem, eventual mituim un procuror/politist si ne rezolva el orice posibila faradelege.

o sa fac plangere penala la toate institutiile statului si o sa trimit o sesizare si comisiei europene, daca nu se va intampla nimic, sper sa ii calce o masina pe toti nenorocitii astia

justitia asta independenta e principala cauza care a tinut Romania pe loc atatia si atatia ani

cu stima
Va multumesc pentru raspunsuri.

Ma refeream la o rejudecare a plangerii, pentru ca nu s-a respectat procedura !

Este vorba despre o vatamare corporala grava petrecuta intr-un magazin, unde vanzatoarea, patronul si un client au declarat ca am fost agresat de 3 persoane, iar cativa prieteni ai acestor infractori au declarat ca doar unul dintre infractori m-a agresat si ca ceilalti doi au ajuns dupa consumarea evenimentelor. Martorii agresorilor nici macar n-au fost la fata locului. Procuroul a eliminat din dosar marturiile veridice dar le-a inclus pe cele mincinoase si a trimis in judecata numai pe unul dintre cei trei.

La dosar exista si certificat medico-legal cu 100 zile de ingrijire.

Mi se pare incredibil cum 1 procuror poate sa scape doi infractori de zile grele de puscarie, si legea in Romania sa accepte asa ceva fara nicio posibilitate de recurs sau de altceva.

Cu stima,
Buna Ziua,

Sunt parte vatamata intr-un dosar lucrat "foarte bine" de catre un procuror asa incat sa scoata nevinovati doi infractori. Am mers pe calea legala, plangere prim-procuror, plangere la judecator.

La prim-procuror ma asteptam sa respinga deoarece, sunt convins ca el a "rezolvat" dosarul, dar la judecatorie nu ma asteptam sa nu se vada evidenta faptelor.

Pe scurt procurorul a eliminat martorii de la locul evenimentului si a luat in considerare la dosar numai declaratiilor unor prieteni ai celor 2 infractori, care de altfel nici nu au fost prezenti la fata locului. Pe metoda asta cred ca si Anders Brevikh ar scapa.

Problema este ca la audierea judecatorului, acesta nu a ascultat si varianta mea, desi legea cere asta (art 278 cpp), judecatorul a ascultat doar declaratiile avocatului meu, dar nu si a mea ca parte vatamata.

Intrebarea mea este daca se poate depune pe acest motiv o cere de anulare a deciziei si de rejudecare a cauzei (practic nu s-a respectat procedure) ? Ce alte cai de atac mai exista ?

Cu stima,
Un cetatean furat la propriu de o justitie corupta si/sau incompetenta !
Buna Ziua,

Am fost acum cateva luni victima unei vatamari corporale grave, fiind agresat de catre 3 indivizi. Au exista martori, certificat medico-legal, etc.

Am ramas stupefiat cand acum cateva zile am aflat ca procurorul a decis sa il inculpe doar pe unul dintre agresori iar pe ceilalti doi a decis sa-i scoata de sub urmarirea penala.

Stiu ca pot contesta scoatere de sub urmarirea penala in termen de 20 de zile la prim-procuror, intrebarea mea este daca prim procurorul o sa respinga contestatia mea ce alte cai as mai putea avea pentru ca cei 3 infractori sa nu fie facuti scapati de catre procuror.

Cu stima !
sunt si eu implicat intr-o situatie asemanatoare, la mine insa perioada care a trecut este deocamdata de doar 9 luni de la data producerii evenimentului, am facut solicitare la procurorul general si mi s-a raspuns "solicitarea mea nu respecta prevederile legale" dar ca totusi parca mi-ar fi facut o favoare "au transmis prim-procurorului de la judecatorie o cerere pentru urgentarea dosarului".

in constitutie si in toate tratatele internationale privind drepturile omului se precizeaza ca orice persoana are dreptul la un proces finalizat intr-un termen de timp rezonabil. In Romania aceste lucruri nu sunt insa considerate poate pentru justitia romana (opinie personala, una dintre cele mai corupte institutii si principala cauza pentru care Romania este de peste 20 de ani tot in "tranzitie") rezonabil inseamna 10 ani

le doresc acestori procurori sa treaca si ei prin ce trecem si noi
Răspuns la discuția Ping-pong Politie - Procuratura
din pacate cred ca aici exista un vid legislativ, referitor la termenul de solutionare si trimitere in judecata, procurorii sunt acoperiti indiferent de cat vor intarzia dosarul, nu am reusit sa gasesc decat o prevedere in constitutie la art 21 unde se prevede o exprimare cu "termen rezonabil" dar sunt sigur ca pentru mine rezonabil inseamna cateva luni dar pentru procuror inseamna cativa ani.

o sa ma adresez institutiei si conform art 275 cpp insa pana la urma "tot ei sunt"

nu cred ca situatii ca acestea mai se intalnesc in vreun stat membru UE

rusine dragi functionari cu salarii si mai apoi pensii de mii de euro
Răspuns la discuția Ping-pong Politie - Procuratura
Va multumesc pentru raspuns !

Bun, si exista vreun termen in cazul acesta, nu e vreo investigatie gen CSI, cetificat medico-legal exista, martori exista. Nu inteleg de ce se amana atat de mult.

Explicatia dumneavoastra este valabila si peste 10 ani iar dosarul tot n-a ajuns in instanta ?

Cu stima,
Buna Ziua,

Acum aproximativ 6 luni am fost victima unei vatamari corporale grave, prevazuta la articolul 182 (2). De atunci fata de agresori nu s-a luat nicio masura.
.
Ce este stupefiant pentru mine este faptul ca dosarul nici n-a ajuns in instanta. Am depus sesizari, am mers in audienta la procuratura, cei de la procuratura spun ca Politia nu si-a facut treaba si dosarul este incomplet, cei de la Politie spun ca ei au dus dosarul de 5 ori pana acum insa procurorul de caz a venit tot timpul cu alte cerinte si a respins dosarul de fiecare data !

Ce este de facut ? In felul asta orice infractor poate scapa ? Cine e vinovat pentru tergiversarea procesului penal ?

Cu stima,