avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate Beeank

Activitate Beeank

Situatia mea este urmatoarea: am o fata de 5 ani si 5 luni. Eu si tatal nu am fost nicodata casatoriti. Tatal este trecut pe certificatul de nastere. Am trait in concubinaj din 2009 pana in 2014. Din septembrie 2014 eu si fiica mea locuim fara el. In acest moment eu si fiica mea ne schimbam domiciliul in alt oras, tatal urmand sa ramana in orasul unde am locuit cu totii. In acest context, tatal ma ameninta cu faptul ca nu este de acord sa mut copilul din oras, ca am nevoie de semnatura lui pentru asta si ca imi va face proces pentru obtinerea custodiei.
Va rog sa imi spuneti, in momentul de fata, care este statutul nostru legal fata de copil? Cine si cum are custodia? Care sunt, conform legii, obligatiile si indatoririle noastre ca parinti? Am nevoie de acordul scris al tatalui pentru a-mi schimba domiciliul in alt oras? Dar pentru a o muta la gradinita/scoala?

Va multumesc anticipat pentru raspuns
Va multumesc!
Am un copil de 4 ani. Pana acum am locuit impreuna cu tatal ei si am functionat toti 3 ca o familie, dar nu am avut niciodata acte de casatorie. Copilul are in certificat numele tatalui ei. Avand in vedere ca urmeaza sa ne despartim, asta insemnand ca eu si copilul vom locui separat, as vrea sa stiu daca exista posibilitatea stabilirii pensiei alimentare amiabil, prin notariat. De asemenea, va rog sa imi spuneti daca in aceasta situatie, legal, copilul este in custodia mea, sau trebuie sa fac anumite demersuri pentru stabilirea custodiei legale.
Va multumesc!
In septembrie se incheie perioada legala de CCC. Lucrez la o companie de produse farmaceutice. Cand am plecat, promovam un anumit produs, la anumite categorii de medici, dintr-o anumita zona. Intre timp, in companie s-au facut modificari in organigrama, dar postul de pe care am plecat eu, a ramas, cu toate ca alti colegi din echipa mea au fost mutati pe alte divizii. Intrebarea mea este: in contextul reorganizarii, daca postul meu se regaseste si in noua structura, angajatorul are obligatia de a imi da acelasi post? Mentionez ca de la RU mi s-a spus ca inca nu s-a stabilit ce pozitie voi ocupa in noua organigrama, desi eu am trimis cererea de suspendare a CCC.

Va multumesc!
Discuție Viza resedinta
In CI am o adresa de domiciliu la care nu mai locuiesc de cativa ani buni. Acum stau in chirie cu contract. Cum trebuie sa procedez pentru ca adresa din CI sa coincida cu cea reala? Viza de flotant? Sau trebuie sa schimb CI pe noua adresa?