avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Activitate ginutza_g

Activitate ginutza_g

buna ziua , am fost gestionara la un restaurant dar in urma unor barfe ale colegelor am fost destituita din functia de gestionar si trecuta pe functia de bucatar in locul meu a fost numita o alta colega.... destituirea mea nu a facuto domnul director ci menegerul hotelului, fara nici o instiintare prealabila . In urma a unei sedinte care s a tinut si argumentand cu o serie de acctiuni pe care si dinsa la randul ei le facea . ... la finalul sedintei mi a fost foarte rau si am ajuns la doctor de familie dindu mi concediu medical diagnosticul fiind spasmofilie.... domna meneger a doua zii a anuntat pe toata lumea ca ma da afara si ca daca vreau razboi , razboi voi avea... precizez ca la acel restaunt nu se respecta intru totul legea, legea o face menegera.... este correct ce s a intamplat? in cazul in care vreau sa imi dau demisia si am concediu de odihna pe acest an de luat cum ar trebuii sa procedez? ( concediile de odihna la noi nu se pot lua decit cand nu este sezonul estival mai précis in octombrie si noiembrie, si atunci eu lucram o luna in fiecare zii cat timp era schimbul meu de tura in concediu medical si apoi intram eu in concediu si lucra schimbul de tura o luna in fiecare zii chiar si 16 ore zilnic).... va multumesc
deci in concluzie daca ajung la vama risc sa raman fara talon sau sa fiu in toarsa inapoi?.....
in acest caz ce act legal as putea face.... pentru a putea tranzita mai multe granite? multumesc
vecinul este deacord cu orice masura luam noi cu masina..... dar nu am mentionat ca nici el nu a inscris masina in romania..... in acest caz se poate face acest contract?..... si este valabil la granitele tarilor pe care le voi tranzita?.. multumesc pt raspuns

buna ziua am o problema..... am o problema am cumprat o masina de la un vecin nefacand acte de vanzare cumparare.... vecinul la randul lui a cumparat masina din bulgaria.... proprietarul bulgar i a facut vecinul procura cu drept de instrainare a vehiculului....acum intrebarea este daca fac un contract de comodat cu vecinul pot iesii cu masina din tara?.... multumesc
Răspuns la discuția datorie la banca
Multumesc pt raspuns...
Buna ziua , am avut o datorie la o banca si nu am platito la timp preluando o firma recuperatoare la care am platit toata datoria integral. As dorii sa stiu dupa cit timp pot face un imprumut intr_o banca .... Va multumesc.
va multumesc pentru raspuns.... sa inteleg ca nu poate avea si in tare alocatie de stat ....
buna seara as dorii sa stiu daca un nou nascut , roman, in italia poate lua alocatie de stat pe teritoriul romaniei tinand cont ca tatal lui lucreaza cu forme legale in italia........ va multumesc pentru atentie...