avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate Diana Roibu

Activitate Diana Roibu

Răspuns la discuția Clauza formare profesionala
ai dreptate, actul aditional pentru formarea profesionala nu se poate incheia decit in conditiile art 194 si urmatoarele din Codul muncii. Este un abuz din partea angajatorilor, care insa poate fi cenzurat de instantele de judecata, care, nu ezita prea mult cind e sa dea cistig de cauza salariatilor :):). Oricum, doctrina a aratat ca incheierea acestui act aditional este o limitare a libertatii muncii si nu poate fi admisa decit in cazuri exceptionale - asta e si motivul pt care s-a stabilit ca durata de 60 de zile ar presupune un training ff serios care ar putea impune cheltuieli mari si prin urmare si necesitatea unui act aditional - pt ca angajatorul sa isi protejeze investitia
Răspuns la discuția numar maxim de ore /luna
poti stabili un astfel de prgram cu conditia sa il compensezi cu timp libe prin perioadele neaglomerate - de ex. un asemenea program ar fi viabil in sectoarele agricultura si constructii, cind vara se munceste zi lumina, iarna se sta si se ponteaza 8 ore. nu stiu despre ce anume este vorba, nu ai precizat.

adevarul este insa ca cei mai multi dintre noi muncim 12-14 ore pe zi si asta a ajuns sa ni se para normal. probabil ca mai "normal" este pentru cei care primesc un salariu bun pentru asta, pentru ceilalti probabil ca este doar "exploatarea omului de catre om". Nu, nu e normal, si din pacate la noi nu se intimpla nimic deocamdata. In tarile mai civilizate ora 19:00 ca ora de plecare acasa este intr-adevar o problema, unde mai pui ca se si plateste ca ore suplimentare timpul muncit.

nu vad o solutie pentru moment. pretul muncii in Romania (rata orara a unui muncitor) este mult scazuta comparativ cu cea a unui muncitor dintr-o tara "civilizata" din Europa, insa bugetele companiilor nu tin cont de asta. In general se bugeteaza acealeasi sume fara a se tine seama de conditile locale. Concluzia, una singura: noi trebuie sa muncim mai mult (la rate mult mai mici) pentru a realiza acelasi buget ca o societate dintr-o tara europeana. Nu cred ca mai apucam noi sa traim la propriu protectia sociala din Franta, dar pe de alta parte, sa vedem si partea plina a paharului - muncitorii din America au doar 10 zile lucratoare (asta prin lege) concediu de odihna anual.
Multumesc. Intre timp, am mai studiat. problema se pare ca este mai complexa. inteleg ca aplicabile sint prevederile art 133 lit c din Codul fiscal, cee ce presupune ca daca partenerul extern nu mi-a emis factura cu TVA, eu (chiar daca sint SRL neplatitor de TVA) am obligatia sa depun un decont special de TVA (parca ii spune declaratia 301) SI SA PLATESC tva IN PLUS PESTE FACTURA DIN BUZUNAR - o totala aberatie, sincer vorbind. Pe de alta parte, in cazul meu este vorba de servcii prestate pe teritroiul unui stat tert, motiv pt care devin incidente prevederile art 9 din Directiva a 6-a care spun ca TVA-ul se plateste la locul prestarii efective a serviciilor - in cazul de fata o tara terta. Dar cum prestatorul din Germania nu avea nici un interes sa declare sediu permament pe teritoriul Cehiei si sa colecteze/plateasca TVA, mi l-a pus mie in circa. Din ceea ce am citit rezulta ca daca eu pot demonstra ca locul efectiv al prestarii serviciului a fost Cehia (bilet de avion, hotel, invitatie conferinta, ec)c nu trebuie sa platesc nici un TVA. Alternativa oricum ar fi fost sa trimit factuira inapoi si sa solicit emiterea ei cu tot cu TVA.
Răspuns la discuția Desfiintare loc de munca - Urgent
ai 30 de zile la dispozitie sa contesti decizia de concediere. lasa povestile cu "medierea" ca e doar timp pierdut si nu inseamna nimic. adica. termenul de 30 de zile curge de la data la care ti s-a comunicat decizia.

ca sa ai o sansa in proces (nu exista taxe de timbru, te costa doar avocatul) trebuie sa poti demonstra ca desfiintarea postului tau s-a facut abuziv, fara o cauza reala si serioasa. poti incerca sa aduci dovezi din care sa rezulte ca altcineva a preluat atributiile tale, ca au angajat pe altcineva pe postul tau, chiar daca l-au redenumit sau cosmetizat nitel - sfera atributiilor conteaza. de martori nu stiu daca poti face rost, e destul de greu de crezut ca vreunul dintre colegii tai isi aprinde paie in cap, sa vina martor la proces impotriva companiei.

mult succes oricum, insa tine seama ca si daca ai cistiga, nu cred ca ai vrea sa te mai intorci acolo - cita vreme e clar ca nu esti dorit. un motiv mai bun data viitoare fi sigur ca vor gasi. pina la urma e doar o chestiune de bani, ca pina se termina procesul te prinde anul, cel mai probabil, iar daca cistigi vor trebui sa iti plateasca salarilul la zi plus rata inflatiei.
Răspuns la discuția Desfiintare loc de munca - Urgent
ai 30 de zile la dispozitie sa contesti decizia de concediere. lasa povestile cu "medierea" ca e doar timp pierdut si nu inseamna nimic. adica. termenul de 30 de zile curge de la data la care ti s-a comunicat decizia.

ca sa ai o sansa in proces (nu exista taxe de timbru, te costa doar avocatul) trebuie sa poti demonstra ca desfiintarea postului tau s-a facut abuziv, fara o cauza reala si serioasa. poti incerca sa aduci dovezi din care sa rezulte ca altcineva a preluat atributiile tale, ca au angajat pe altcineva pe postul tau, chiar daca l-au redenumit sau cosmetizat nitel - sfera atributiilor conteaza. de martori nu stiu daca poti face rost, e destul de greu de crezut ca vreunul dintre colegii tai isi aprinde paie in cap, sa vina martor la proces impotriva companiei.

mult succes oricum, insa tine seama ca si daca ai cistiga, nu cred ca ai vrea sa te mai intorci acolo - cita vreme e clar ca nu esti dorit. un motiv mai bun data viitoare fi sigur ca vor gasi. pina la urma e doar o chestiune de bani, ca pina se termina procesul te prinde anul, cel mai probabil, iar daca cistigi vor trebui sa iti plateasca salarilul la zi plus rata inflatiei.
As avea nevoie de ajutor in urmatoarea problema:
- O firma romaneasca (SRL) neplatitoare de TVA , primeste o factura din strainatate (de la o firma germana) pentru anumite servicii de traning (respectiv firma de afara a organizat un training intr-o tara terta) si a invitat (contracost, evident) toate firmele partnere din regiune. Locul prestarii trainingului, deci, nu a fost nici Germania, nici Romania. Intrebarea mea este: firma romaneasca, neplatitoare de TVA este obligata sa plateasca un TVA (calculat peste valoarea facturii pe care a primit-o din Germania) la momentul efectuarii platii catre Germania?
multumesc anticipat pentru ajutor.
din ceea ce scrii nu rezulta ce reprezinta cei 10.000 euro - te-au trimis la vreun training? altfel nu prea vad de unde...daca ar fi ca ei sa aiba dreptate (dar din ce scrii, daca e asa, pare un abuz) pot sa te oblige sa le retunezi proportional o parte din suma, pentru perioada pe care nu o mai lucrezi la ei, calculata la total perioada pentru care te-ai obligat sa stai. poti sa iti ia banii numnai daca te dau in judecata, iar daca cistiga, pot cere - in functie de situatie, respectiv de salariul tau la noul loc de munca- fie poprierea unor sume lunare, fie, daca nu se pot recupera pt ca suma e prea mare, te pot executa silit pe bunurile tale proprii. sincer, ma indoiesc ca s-ar putea intimpla asta.
Răspuns la discuția contributie pt pensie
corect. se va considera ca "ai muncit" - respctiv ai platit contributii socielae, deci vei avea dreptul la pensie. ai grija insa, ca in functie de suma platita ca si contributii sociale se va calcula si pensia - o sa ai posibilitatea de a alege sa platesti contrib sociale (vreo 20 si ceva - putin la suta) pe o suma pe care tu o vei determina - intre un sfert din salariul minim pe economie si vreo 45-50 mil (plafon maxim) in fiecare luna.
conform legii, anagajatul este obligat sa intocmeasca un plan de formare profesionala si sa trimita salariatii la cursuri - pentru ca Codul muncii nu face nici o distinctie, si femeia de servci si portarul ar trebui sa urmeze cursuri !!!

totusi, cursurile de formare profesionala trebuie sa aiba si o finalitate prcatica - sa te ajute in munca ta si sa contribuie la promovare/specializare/ascensiunea pe culmile relaizarii profesionale....

asadar, daca tu esti grafician probabil ca te-ar interesa acele cursuri care ti-ar aduce un plus in munca ta - sint totusi si anumite cursuri menite sa imbunatateasca "soft skills" pe care de asemenea, consider ca salariatii sint obligati sa le urmeze. Poti refuza sa mergi la curs, dar daca refuzul tau este neintemeiat, te poate concedia.

cit priveste obligarea de a nu parasi societatea dupa finalizarea cursurilor - inserarea unei asemenea clauze este posibila daca durata cursului a fost de minimum 60 de zile lucratoare (adica vreo 3 luni) fara intrerupere, cu scoatere totala sau mai mare de 25% din cimpul muncii
nu trebuie sa faci o plingere la ITM, ci trebuie sa ataci direct in instanta decizia angajatorului - vezi sa nu depasesti termenul de 30 de zile calendaristice de la data la care ti-a fost comunicata decizia. Instanta este tribunalul de la locul tau de domiciliu. eu cred ca ai sanse serioase sa cistigi litigiul, daca intr-adevar este asa cum scrii.