avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate razvantamasanu

Activitate razvantamasanu

Răspuns la discuția zile concediu de odihna
Va multumesc pentru ajutor. Intrebarea mea este daca zilele de munca se pot fractiona, adica sa mi se ofere 1/2 dintr-o zi de concediu. Intrucat nu mi se pare corect ca pentru o saptamana de munca sa mi se ia o zi. Tin sa precizez ca la o luna de munca este cuvenit 1.75 zile de concediu(luand in calcul 21 de zile de concediu pe an).
Va multumesc anticipat
Buna tuturor,

Am intanit o mica problema zilelea astea la serviciu legat de zilele de concediu ce mi se cuvin. Ca sa fiu direct va spun ca m-am angajat pe 10 ianuarie 2011, adica cu o saptamana dupa inceperea anului, si din aceasta cauza mi s-a luat o zi din concediul de odihna. Treaba e ca la 21 de zile cuvenite pe an, vine cam 1.75 zile pe luna. Eu sunt suparat deoarece pentru o saptamana nelucrata mi s-a luat o zi din concediu.

Va rog daca puteti sa imi confirmati/infirmati ca zilele cuvenite sunt in numar de 20.

Va multumesc


Discuție site cu stiri
buna dimineata,
De cateava zile ma bate gandul sa deschid un site in care sa adun cele mai bune stiri din Romania la un loc. De exemplu sa iau articole de pe Ziarul Financiar, Bursa.ro, Saptamana financiara, gandul , etc. sa le sortez si sa le pun pe site-ul pe care il voi creea. Problema se pune in felul urmator. Daca la fiecare articol pun si sursa de unde provine se poate ca autorul respectiv sa ceara stergerea lui?
Dorinta mea este ca utilizatorii sa intre pe site-ul respectiv unde pot gasi toate stirile necesare, fara a mai intra pe zeci de site-uri unde citesc cate 2,3 articole.
Tin sa precizez ca la fiecare articol luat de pe alt site voi pune si un link cu trimitere direct catre acea sursa.

Va multumesc.