Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... site cu stiri
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

site cu stiri

buna dimineata,
De cateava zile ma bate gandul sa deschid un site in care sa adun cele mai bune stiri din Romania la un loc. De exemplu sa iau articole de pe Ziarul Financiar, Bursa.ro, Saptamana financiara, gandul , etc. sa le sortez si sa le pun pe site-ul pe care il voi creea. Problema se pune in felul urmator. Daca la fiecare articol pun si sursa de unde provine se poate ca autorul respectiv sa ceara stergerea lui?
Dorinta mea este ca utilizatorii sa intre pe site-ul respectiv unde pot gasi toate stirile necesare, fara a mai intra pe zeci de site-uri unde citesc cate 2,3 articole.
Tin sa precizez ca la fiecare articol luat de pe alt site voi pune si un link cu trimitere direct catre acea sursa.

Va multumesc.
Salut,ideea nu e rea, eu cred c-ar trebui sa aveti acordul proprietarului ca sa preluati articole. B-)
Daca la finalul fiecarui articol se pune si sursa...este in regula.
Dar nu ar strica sa le dati un email fiecaruia dintre aceste ziare sa le spuneti ce intentionati sa faceti. Nu va garantez ca vor fi de acord pentru ca asta ar insemna ca multi internauti sa citeasca ce-i intereseaza direct pe blogul dvs. si pentru site-urile ziarelor ar fi o pierdere.