avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 187 soluții astăzi
Forum Activitate paunvasilica

Activitate paunvasilica

la o societate agricola, in urma controlului , s-a stabilit o productie mai mare fata de cea inregistrata , s-a calculat tva suplimentar. dar organul de control cere nota de inregistrare in contabilitate a veniturilor constatate suplimentar . cum facem acest lucru ?
O persoana fizica cumpara pe cnp din Bulgaria 3 tractoare mici , pentru lucrari in agricole solar, cu valoare de 5000 euro / bucata.
El trebuie sa declare si sa plateasca tva?
buna seara ,
cum se reflecta in contabilitate ,tva-ul deductibil din facturile de achizitii , in cadrul proiectelor posdru-ses, tva neeligibil ?
multumesc frumos
buna seara !
1) o pfa sau un ii cu obiect de activitate cultivarea cerealelor, platitor de tva , cu cifra de afaceri mai mare de 100000 euro, va trebui sa treaca la impozitare pe norma de venit conform art 71 din codul fiscal sau se va impozita conform sistemului real de impozitare ?
2) dar daca cifra de afaceri este sub 100000 euro, platitor de tva , impozitarea in ce fel se va face ?
multumesc frumos !
buna seara !
1.sunt pfa, cu ob activ cultivarea cerealelor, lucreaza in arenda terenuri agricole.
pentru plata arendei se retine la sursa impozit si cass, se declara in declaratia 112. mai am o alta obligatie fata fe fisc si fata de arendatori?
2. impozitarea mea ca pfa va fi in continuare in sistem real sau la norma de venit?
multumesc frumos !
Discuție TVA arenda
buna seara !
va rog un raspuns cu privire la plata arendei.
o societate cu profil agricol, teren arabil in arenda, plata arenda in natura, grau. care este cota corecta de tva, 9% sau 24%?
graul se incadreaza in codul 10019900.
va multumesc frumos!
buna ziua! cu privire la impozitarea arendei, am inteles modul de calcul al impozitului, dar pentru venitul din arenda se retine si plateste cass ?
multumesc frmos!
o societate comerciala, intentioneaza sa inchirieze de la rompetrol pompe de vanzare en-detail carburanti. care sunt conditiile de autorizare, registrele speciale utilizate,in ce mod se calculeaza si plateste acciza pentru acesti carburanti ?
multumesc mult!
un pfa(ii) fara salariati, cu obiect de activitate comert cu amanuntul, trebuie sa aiba contrct pentru protectia muncii si ssm ?
buna ziua ! sunt administrator al unei soc comerciale platitoare de tva, neinscrisa in roi . in urma cu cateva zile am fost diagnosticat cu o tumora, care nu poate fi extirpata decat in turcia. Serviciul medical si contravaloarea lui pot sa il achit prin firma ? care sunt consecintele din punt de vedere tva si impozit pe profit