avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Activitate ondrei

Activitate ondrei

Va multumesc pentru clarificare. O seara buna.
Ares_3 a scris:

Garantia producatorului nu are legatura cu garantia oferita de comerciant prin contract, cea inscrisa in certificatul de garantie pe care vi-l va oferi si care nu poate fi mai mica de 2 ani.


Multumesc pentru raspuns, dar nu imi este clar: garantia pe care comerciantul o ofera in scris este de un an, spunand ca atat ofera producatorul. O cunostinta a cumparat exact acelasi produs de la acelasi comerciant. Ce este scris pe certificatul de garantie este o perioada de 12 luni incepand cu data vanzarii. Nu exista alt contract care sa mentioneze o garantie oferita de comerciant. Intrebarea mea era cum pot face sa beneficiez de garantia de 24 luni cum inteleg ca ar fi legal?
...daca acesta nu corespunde conditiilor enumerate in declaratiile referitoare la garantii.


Ce inseamna mai exact sa "corespunda conditiilor enumerate in declaratiile referitoare la garantii"? Daca se defecteaza produsul, este reparat ca si cum ar fi acoperit de garantia oferita de producator?
Multumesc.
Buna ziua.
As dori niste lamuriri in legatura cu acest topic:
-doresc sa achizitionez un produs electronic care se vinde cu garantie 1 an de la producator si vreau sa stiu ce este de facut daca produsul se defecteaza intr-un an jumatate. Este comerciantul obligat sa il repare? Am citit posturile de mai sus si nu imi este clar ce semnifica garantia de conformitate. Ce ma intereseaza este sa stiu daca produsul ar trebui, conform legii, sa fie reparat in perioada de 24 de luni de la data vanzarii de catre comerciant/producator. Stiu ca fapt concret ca in Marea Britanie, daca un consumator invoca garantia europeana de 24 de luni a unui produs, producatorul nu are incotro decat sa repare defectiunea, daca evident, se incadreaza in termenii garantiei.
Multumesc.
Răspuns la discuția Sediu social in apartament
Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Sediu social in apartament
Multumesc. dar nu cred ca nu se poate face nimic...
Buna ziua. Am cumparat acum un an un apartament si se pare ca exista o firma care are sediul social la aceasta adresa (cei care au stat inainte cu chirie). As dori sa stiu cum pot sa fac si cui trebuie sa ma adresez, eventual si ce acte sunt necesare pentru ca apartamentul meu sa nu mai fie asociat cu aceasta firma. Mentionez ca nu am cum sa iau contact cu firma in cauza. Va multumesc.