avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate bgina

Activitate bgina

In august 2011 am inregistrat o firma-activitatea fiind spalatorie auto. efectiv a inceput sa functioneze din noiembrie, la controlul de la ITM aveam contract de munca pt un angajat dar nu erea inregistrat in revisal (angajarea a fost facuta cu2 zile in urma) in declaratia pe care ia luat-o angajatului, acesta a spus ca nu are contract de munca. am primit amenda de10000 ron.,pe care am contestat-o avind termen septembrie2012.acum in ianuarie am suspendat firma. mai pot face ceva cu amenda?
am suspendat firma ,dar am facut contestatie pentru o amenda la itm,termenul il avem in luna octombrie.cu procesul se intimpla ceva in acest caz?
in actul constituriv nu sunt prevederi, singura solutie fiind in instanta. are rost sa mai ma adresez unui mediator? asociatul meu are trecere mare in oras si nici un avocat nu se baga. ce ma sfatuiti sa fac? trebuie sa ma sfatuiesc cu cineva cu experienta, care sa ma reprezinte cu mare raspundere. va multumesc anticipat
asociatul meu(20%)care este si administrator,o alta firma(55%) unde asociatul meu este unic administrator si eu(25%) cum ma pot retrage din firma,in conditiile in care asociatul nu poate fi unic administrator la 2 firme. ma amina de 2 ani de fiecare data spune ca nu are bani. nu am luat dividente niciodata si vreau legal sa ies din firma
Sunt functionar public si incepind cu 30.12.2011 ies la pensie. dar nu am efectuat concediul de odihna pe anii 2010 si 2011 .pot compensa zilele neefectuate de concediu cu bani? am primit raspuns numai pt anul 2011
UNDE MA POT ADRESA PENTRU VINZAREA UNOR ACTIUNI LA SIF OLTENIA=D>
Răspuns la discuția contract de munca
ce implica executarea silita.. cind nu am nimic
Răspuns la discuția contract de munca
DACA AMENDA NU O POT PLATI CE SE POATE INTIMPLA , NU AM ACESTI BANI NU AM NICI OPROPRIETATE, NU AM MASINA IAR FIRMA AM INCHIRIAT-O DE LA PROPRIETAR ACUM 2 LUNI DAR ABIA ACUM AM INCEPUT SA LUCREZ
in urma actului de mostenitor-depus anul trecut-am acum 25% din actiunile firmei.urmatorul pas este adunarea actionarilor(EU SI IONEL) unde vom stabili cesionarea actiunilor mele,profitul care mi se cuvine din 2008 si pina acum.care este perioada pe care o pot acorda pentru a primi banii. aceasta perioada daca trece pot stipula in actul de cesionare o dobinda:(:(:help:
am angajat un spalator auto in data de 17.11.2011 dar nu l-am inregistrat in revisal si in 19.11.2011 am avut control de la itm ce poatr urma... ei au considerat ca lucreaza la negru ce amenda pot sa primesc si cum o pot contesta