avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Activitate marilena74

Activitate marilena74

o persoana care detine o societate comerciala poate beneficia de salariu ca si asistent personal ?
Daca o vaduva de veteran de razboi are terenuri agricole si paduri in mai multe localitati si in suprafata mai mare de 5ha asa cum spune codul fiscal art 284 dar la locul de domiciliu nu are , unde beneficiaza de scutirea la impozitele si taxele locale?
buna seara .
as dori sa intreb daca unei persoane angajate in cadrul unei institutii publice in aprilie 2012 ca si inspector asistent clasa 39 i se poate transforma postul in octombrie 2013 in consilier superior , cu acordul ANFP si daca da ce trebuie facut?
daca o persoana are contract de vanzare cumpare cu intretinere catre fiica sa dar nu locuieste la adresa unde are contractul ci undeva la tara ,trebuie sa se prezinte la serviciul de evidenta populatiei ori de cate ori aceasta trebuie sa schimbe CI sau poate sa dea o declaratie in fata politistului din satul unde locuieste?
multumesc!
ce trebuie sa contina un dosar pentru insotitor persoana cu handicap ce se depune la primarie?
cine poate sa-mi spuna cat era pragul la achizitiile directe in anul 2011?
multumesc!
Buna ziua
as dori sa stiu si eu daca cineva care are datorii la bugetul local pentru terenuri extravilane poate lua adeverinte de la primarie pentru a beneficia de subventii de la apia.
Multumesc.
buna ziua
in cazul unui titlu de proprietate emis pe numele unui defunct , mostenitorul trecut pe titlu dar fara a avea succesiune dezbatuta , si fara a avea domiciliul la locul unde a fost emis titlul de proprietate beneficiaza de scutire in cazul in care are certificat de handicap si in ce baza
multumesc
Discuție salarizare
buna ziua!
imi poate spune cineva cum s-au transformat functiile in administratia locala dupa legile 330si 283 ?
cum s-a transformat de exmplu la un casier(contractual) cu vechime de 25ani vechime
Discuție cfp
cpf se calculeaza aplicand 25% la baza sau ca un coeficient in functie de clase