avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate IrinaMarinescu

Activitate IrinaMarinescu

Aceasi problema o am si eu cu niste vecini nesimtiti care nu si-au dat zapada si vin si parcheaza pe locul meu in fata casei, proprietate personala. Problema persista atat pe timp de vara cat si de iarna deoarece in casa respectiva functioneaza o firma unde se vin cu nu stiu cate masini. Noi toti restul proprietarilor dam zapada, maturam trotuarul si cand venim casa constatam ca nu avem loc sa ne parcam masinile din cauza unor chiriasi nesimti si cu un mare tupeu de parca toata strada e numai a lor.

Stie cineva se poate plati la primarie loc de parcare de resedinta la casa? Sau se poate face ceva in privinta acestor nesimtiti?
Buna ziua. Va scriu pe a ma lamuri si pe mine cineva cu privire la unele lucruri. De la un timp la locul de munca seara cand plec gasesc biletele de amenintare puse pe parbrizul masinii cu privire la faptul sa am grija cum parchez ca daca nu o patesc.

Mai exact unul din bilete suna astfel: "Draga femeie parcheaza in p...a mea cum trebuie ca poate lasam discutiile si o sa ai parte de alt tratament".

Mentionez ca lucrez intr-o cladire de 4 etaje unde la parter functioneaza un salon de coafor iar domnisoarele de acolo cred ca li se cuvine toata strada. Eu imi parchez masina intotdeauna in fata cladirii in limita spatiului aferent cladirii, nu la vecinul din stanga, nici la cel din dreapta. Nu exista nici o restrcitie, nici un semn ca locul din fata cladirii apartine doar coforului. Acolo poate parca oricine din cladire. Ele sunt deranjate ca venind la birou dupa ora 9-10 incolo nu mai gasesc loc si tb sa isi duca masina mai incolo pe strada. Aici se parcheaza pe principiul cine a ajuns primul si prinde loc in fata cladirii parcheaza, cine nu..isi duce masina mai incolo pe strada.

Ceea ce ma deranjeaza este ca exact cum parchez eu, mai parcheaza si un alt vecin caruia nu i s-a facut vreo observatie.

In plus au existat cateva dati cand mi-a fost blocat accesul in masina , deoarce acea domnisoara a parcat masina foarte aproape de a mea, eu nemaiputand sa intru. Atunci am rugat pe cineva frumos sa o cheme sa mute masina deoarce nu puteam intra in ea. Cand colo vine domnisoara si imi spune care e problema ca pot sa intru prin dreapta ca e mai mult loc. Si ii zic nu mi se pare normal sa imi blocati accesul, va rog sa va mutati masina. Nici gand..mi-a tras o injuratura si a plecat.

Am dovada (fotografii) cum parchez masina in fiecare dimineata/ cum sunt parcate restul masinilor + biletele fizic. Exista martori in cladire care stiu ce le poate pielea acelor pitipoance.

M-am gandit sa ma duc la politie si sa depun o reclamatie/plangere cu privire la savarsirea faptei de amenintare si injurii la adresa mea si faptul ca cine stie intr-o buna zi imi pot gasi masina zgariata sau lovita. Din cate stiu amenintarea este o infractiune si este pedepsita ca atare.

Daca depun aceasta plagere ce li se poate intampla domnisoarelor acelea care ma agreseaza. Sunt citate la politie, amendate?
Am urmatoarea problema : In cursul zilei de astazi am primit la domiciliu prin posta, o amenda in valoare de 3000 lei pentru parcarea in parcurile publice in conformitate cu H.C.G.M.B nr 114/2004.

In PV este mentionat ca am savarsit in ziua X in jurul orelor Y in locul: Parc Herastrau- zona pavilion H urmatoarea contraventie: Autoturismul marca X cu nr de inmatriculare YYY a fost depistat in timp ce stationa pe una dintre aleile principale ale Parcului Herastrau dupa ce a patruns si circulat dinspre B-dul Kiseleff.

Mentionez ca in parcul Herastrau in zona respectiva se poate intra doar venind dinspre Arcul de Tricumf. Daca se vine dinspre Piata Presei libere nu ai cum sa intrii in parc deoacere exista o banda dubla continua, tot tb sa te duci pana la Arcul de Triumf si sa faci sensul giratoriu.

In zona respectiva exista 2 intrari care au acces catre parcare. Am intrat pe prima intrare iar la indemnul domnului care era la baiera de trecere incasand banii pt parcare am parcat pe acea aleie secundara, unde erau deaseamnea parcate alte masini atat pe partea stanga cat si pe cea dreapta, nemaiexistand locuri de pacare in parcarea amenajata.

Acea aleie pe care am parcat face legatura dintre cele 2 parcari. Nu exista nici un semn de parcare interzisa in zona respectiva. Toate masinile care erau parcate acolo inclusiv a mea nu obstructionau calea de acces catre cea de a doua parcare din zona pavilionului H. Aleia nu este prevazuta cu banci.

Ce am mai observat pe acest PV este ca acesta s-a incheiat in data de 30 Sept 2011 desi fapta savarsita a fost la data de 18 Sept iar amenda am primit-o acasa astazi, 15 Octombrie. Pe PV mai apare un martor care nu stiu cine este. Este trecut decat un nume si un CNP al acestuia. Ar putea fi trecut un nume si un CNP la vrajeala, acea persoana nici sa nu existe in realitate.

La alte mentiuni este trecut faptul ca au fost efectuate niste planse foto. Pai in acele planse foto teoretic ar tb sa se vada si celalate masini parcate acolo. Sunt curioasa daca au luat amenda toate cele 20-30 de masini care erau acolo parcate in ziua respectiva.

Culmea este ca la data respectiva mai eram insotita de inca cineva care a parcat in fata mea masina dar caruia nu i-a venit nici o amenda.

Spuneti-mi va rog ce se poate face in cazul acesta. Sa fac o plangere scrisa la sediul organului constatator sau direct la judecatorie? As avea castig de cauza mentionand toate cele sesizate de mine in acel PV?