avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Activitate alcs_alx

Activitate alcs_alx

Buna ziua,
Doresc sa cumpar un srl care detine o autorizatie de taxi.

As dori sa stiu pasii pana intru in posesia societatii. Ce trebuie sa verific inaine sa o cumpar?

Si cat dureaza ? Pana cand se face schimbul de administratori.

Mentionez ca acel srl are un administrator care este si unicul asociat. Societatea este din Bucuresti.

Multumesc pentru raspunsuri.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. O seara buna!
Daca instanta dispune anularea actiunii, eu trebuie as plates vreo taxa cand actiunea s-a anulat? Trebuie sa ma prezint la Instanta sa semnez anularea? Imi pot vine masina si sa stau linistit pentru ca anularea o face instanta fara sa mai intervin eu?
Am deschis anul trecut in februarie un proces pentru recuperarea taxei auto. Acum vreau sa vand masina si nu doresc sa mai recuperez taxa.
Ce trebuie sa fac pentru a anula procesul?

Numar dosar 10646/3/2013

Mentionez ca nu am avut niciun termen pana acum. Zilele trecute mai exact pe 08.04.2014 am primit acasa de la Tribunalul Bucuresti sa platesc taxa de timbru de 39 lei. Alte detalii nu am despre dosar.

Va multumesc pentru raspunsuri si pentru timpul acordat.
Buna ziua,

Am citit pe forum despre inchirierea in regim hotelier dar nimeni nu a mentionat de ore ci numai de zile.

Eu vreau sa inchiriez cu ora. Ce riscuri implica? Ce impozit se plateste? Cui ma adresez? Ce tip de contact sa folosesc?
Mentionez ca doresc sa inchiriez ca persoana fizica. Nu vreau PFA sau SRL.

Am gasit pe forum ca daca vreau sa inchiriez in regim hotelier trebuie sa merg la primarie si sau iau tot felul de autorizatii. Ce se intampla daca nu le am?

Sa simplific problema printr-un exemplu cum l-as vedea eu:

Vine clientul, ii arat locuinta, este de acord sa ramana pentru 3 ore, imi da bani, semnam un contract (inca nu stiu ce fel de contact, de aceea apelez la dumneavostra), ii predau cheile de la locuinta, eu plec si ma intorc peste 3 ore pentru a lua in primire locuinta.

Ce mai trebuie facut?
Răspuns la discuția taxa auto
Eu am procedat astel:

1. Am depus o cerere la anaf in care am specificat ca doresc recuperarea taxei auto.
Raspusul de la ANAF a fost negativ.
2. Am depus o a doua cerere la anaf in care am contestat raspunsul la prina cerere.
Raspunsul de la ANAF a fost negativ.
3. Am depus actele masinii inmatriculate si cele doua cereri cu raspunsurile la judecatorie, iar acum astept termenul. Cum mai aflu informatii le voi posta aici.
Răspuns la discuția Proprietati executate (LICITATII)
Si asta inseamna sa mai stau cativa ani pana la solutionarea cazului?

Sau daca am nororc, in 2-3 luni se rezolva procesul?
Răspuns la discuția Taxa Auto sau Timbru de Mediu?
Exact asta si vreau. Doresc sa achit timbrul de mediu dar sa-mi recuper o parte din bani.

Aveti idee cum se calculeaza acest timbru de mediu?

Am inteles ca se ia in considerare 100% emisiile de CO2. Dar cat costa ? Are cineva idee?

De exemplu pentru 100 g/km de CO2, cat o sa platesc?
Buna ziua,

Doresc sa cumpar un apartament 2-3 camere si ma gandeam sa fie un apartament executat pentru ca am obsertat ca este cu 25% chiar 50% mai ieftin decat un apartament direct de la proprietar.

Vroiam sa va intreb daca ma supun unui risc? Ce se poate intampla?

Va multumesc anticipat.

Cu respect,
Alexandru Stanciu
Răspuns la discuția taxa auto
mai exact ce anume doriti?

Vreti sa va recuperati banii? Sau sa verificati daca intre timp a mai scazut taxa si sa va recuparati o parte din bani.

La adresa asta: [ link extern ] .

Nu aveti cum sa va calculati acolo taxa pentru ca euro difera fata de 2007 cand a fost calculata taxa dvs.

In concluzie spuneti-mi ce doriti sa faceti?

Recuperati toata taxa sau vreti doar o parte din ei?