avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Activitate lusima

Activitate lusima

Răspuns la discuția RECURS LA PARTAJ
Sper sa nu stergeti acest mesaj!
Vreau sa va multumesc TUTUROR CELOR CARE MODERATI acest site,precum si consultantilor pentru promptitudinea cu care ati raspuns in general intrebarilor si dilemelor mele...si cred ca si a altor utilizatori.Va spun sincer ca am avut angajat avocat in toate procesele prin care am trecut ,dar alturi de voi mi-a fost mai usor...intotdeauna o a doua si a treia parere nu strica.In viata se intampla de multe ori si lucruri la care nu ne asteptam si ne surprind....iar uneori un raspuns calificat te ridica , e clar te ajuta!
Doamne ajuta! si multumesc inca odata
Răspuns la discuția RECURS LA PARTAJ
Multumesc mult ,am depus cererea pentru indreptare eroare materiala si mai am termen 10 zile pentru recurs..poate se solutioneaza cererea de indreptare intre timp.
Vroiam o alta lamurire....daca partea adversa face apel eu trebuie sa-mi angajez avocat sau ma pot reprezenta singura?Si am inteles ca se poate face apel si la cererea de indreptare eroare materiala...pana devine irevocabila..?Eu astfel pierd termenul de apel in procesul de partaj..!
Răspuns la discuția RECURS LA PARTAJ
SCUZE este vorba de apel.Pot face apel pentru acest fapt .In valoarea apartamentului s-a specificat ca valoarea totala cuprinde si imbunatatirile,dar ele s-au mentionat si ulterior.Judecatoarea in momentul in care a calculate sulta a luat in considerare de doua ori valoarea imbunatatirilor aduse in apartament.Ce sanse am in apel sa rezolv aceasta problema.
Pot cere o indreptare de eroare materiala in acest caz???
Răspuns la discuția RECURS LA PARTAJ
Multumesc.Sa inteleg ca nu pot face doar o cerere de indreptare eroare materiala(apropos si in cazul divortului mi-au gresit numele).Trebuie neaparat sa fac recurs!
VA ROG CA SI DURATA ESTE LA FEL CA LA PROCESUL DE PARTAJ??
Astazi am primit motivarea (atacabila in 15 zile)la hotararea de partaj.Am sesizat ca judecatoarea a gresit si a adunt la masa partajabila de doua ori suma privind imbunatatirile facute in apartament.Ce as putea sa fac in acest sens?Exista un forum superior unde pot discuta, sau pot vorbi cu grefiera ,pot sesiza judecatoarea...sau doar la recurs se poate rezolva (sau nu!!!) aceasta problema?Este vorba de bani in primul rand si de timp.
Daca imi poate raspunde cineva si cu privire la durata procesului de recurs...tot asa de mult dureaza ca partajul?Tot atat de multe termene?Am inteles ca trebuie sa fiu asistat de un avocet neaparat.Multumesc
Răspuns la discuția Partaj- expertiza apartament
eu am inteles de la un avocat ca in cei 95.000 ron sun incluse si imbunatatirile...odata ce-i da valoare in lei , euro so dolari ca fiind de 95.000 lei
[editat- daca doriti raspuns de la avocat, mergeti ca cabinetul unui avocat, multumesc]
Eu va sfatuiesc sa mergeti la scoala sa depuneti o sesizare scrisa in care sa mentionati cele intamplate, sa treceti adresa dumneavoastra si sa mentionati in cerere ca asteptati raspuns in scrisla sesizare.Cereti si un numar de inregistrare la sesizare cand o depuneti.Dupa o discutie in prealabil cu directorul scolii puteti merge si la inspectoratul scolar de care apartineti sa-i sesizati si pe acestia.Mult succes.
Va rog ajutati-ma urgent cu un raspuns.
In cadrul expertizei apartamentului in vederea partajarii bunurilor comune obtinute in timpul casatorie ultimile date din experiza sunt:
valoare totala imbunatatiri:275.039.237 rol
valoare totala apartament: 1.138.098.953+275.039.237 rol=1.413.138.190 rol
valoare circulatie 1413.138.190 rolx0,67226=949.999.105rol rotund 950.000.000rol=95.000ron
CONCLUZII
iN VEDEREA PARTAJARII S-A EVALUAT APARTAMENTUL AMPLASAT IN ANSAMBLUL .......IN VALOARE DE 95.000RON.....21.230 EURO
iN APARTAMENT S-AU FACUT IMBUNATATIRI IN VALOARE DE 27.503 rol

Intrebarea bmea :care este valoarea apartamentului care v-a intra in masa partajabila? ca nu am inteles?
Răspuns la discuția Partaj matrimonial
Doamna AVLIL ,bineinteles ca nu sunt sigura ca voi primi apartamentul (desi avocata ma incurajeza in acest sens), fostul meu sot a fost de acord in prima faza sa primeasca sulta, si ulterior nu mai este de acord cu aceasta>Eu am cerut inca de la inceputul procesului atribuirea apartamentului ( el ..fostul sot, ma minte de 2 ani ca il vom vinde si vom imparti banii de 2 ani ,dar s-a ajuns la partaj).Ce alta situatie ar mai fi de a imparti toate bunurile obtinute in timpul casatoriei daca el nu este de acord?Instanta v-a tine cont de instabilitatea lui psihica?(asa a facut si la divort cu copilul ba a considerat ca instanta trebuie ii stabileasca domiciliul la mine, apoi s-a razgandit si dorea din nou copilul!..doar pe hartie)
va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Partaj matrimonial
Mai exact sa merg la asociatie si sa platesc ce.?...care sunt cheltuielile mele in calitate de propietar? Aici unde locuiesc in prezent noi suntem trecuti la intretinere .Va rog frumos sa ma sfatuiti ce sa fac! Sunt dispusa sa platesc, dar doar ce-mi revine...daca este cazul!