avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate TinkerbellAlex

Activitate TinkerbellAlex

Multumesc frumos pentru raspunsuri!
1.Domnului Tudor Valeriu:-Am citit cu atentie reply-ul dumneavoastra. In mare am inteles cam cum sta treaba,insa am o nelamurire si va rog sa ma corectati daca nu am inteles eu bine.
Astfel ca,in finalul post-ului,ati spus ca :"-pensia de urmas a copilului poate fi cumulata cu orice alt venit,indiferent de cuantumul acesteia( indiferent ca urmeaza sau nu o forma de invatamant).
De aici ,sa inteleg ca: in cazul in care copilul ce primeste o pensie de urmas, iar la un moment dat, pe langa aceasta va semna un contract de colaborare,sau contract de munca(prestand anumite servicii pentru un angajator,si evident fiind remunerat), copilul (urmasul) in cauza va putea merge cu ambele,(fara sa existe vreo problema din punct de vedere legal)?

2. In cazul in care urmasul in cauza, inca urmeaza o forma de invatamant (este student-20 ani) ,semneaza un contract de munca/contract de colaborare cu o societate comerciala, mai poate primi aceasta pensie de urmas ?
Daca va merge in paralel cu cursurile universitare (in luna octombrie va duce din nou la Casa De Pensii o adeverinta de student) si de asemenea cu un job, nu exista sansa ca urmasul in cauza sa nu mai primeasca aceasta pensie,cu toate ca inca urmeaza o forma de invatamant,doar pentru ca a semnat un contract de colaborare ori un contract de munca cu o SC?

Va multumesc mult! O vara frumoasa!
I'm back again,kindly asking your help,so: Va rog,dati-mi si mie cateva informatii in ceea ce priveste pensia de urmas primita de fiu dupa decesul tatalui...
Care este durata de primire a acestei pensii?Exista o limita de varsta? Stiu doar ca aceasta se primeste atat timp cat fiul persoanei decedate, inca activeaza ca elev/student in cadrul unei institutii de invatamant.
In cazul in care persoana in cauza (cea care primeste pensia de urmas) se angajeaza,semneaza un contract de colaborare cu firma angajatoare, exista sansa ca fiul/fiica decedatului, sa nu mai primeasca aceasta pensie?
Dar in cazul in care acesta este inca elev/student si ajunge in situatia in care va semna un contract de colaborare cu o S.C?
In ce cazuri nu se mai acorda o pensie de urmas? Care sunt situatiile in care se opreste primirea acestei pensii?
Indraznesc sa va cer cat mai multe detalii pe aceasta tema!
Va multumesc anticipat! O seara frumoasa si racoroasa!
Răspuns la discuția Information
Hello people! Revin aici,si va cer din nou ajutorul...Astfel ca, va rog, daca se poate,sa-mi spuneti si mie cum ajung de la Autogara Militari la sediul Studio Moderna ? Ce mijloace de transport in comun trebuie sa iau? Cu metroul pana unde pot sa merg de la Pacii?
Multumesc anticipat! Un week-end cat mai placut si mai "racoros"!:)
Răspuns la discuția Information
Multumesc mult ptr. ajutor! Mult succes in tot ceea ce intreprindeti!
Un week-end placut! Si cat mai putin "umed"!:)) :-p
Discuție Information
Hello people! Am sa apelez din nou la ajutorul dvs. si am sa va rog, daca se poate, sa-mi spuneti si mie cum ajung de la Autogara Militari- sect 6 Bucuresti ,la Romexpo sect 1, unde isi are sediul Kanal D? Ce mijloace de transport in comun trebuie sa iau? Cu metroul pana unde pot sa merg de la Pacii? cam cat dureaza sa ajung de la Autogara Militari la sediul Kanal D? Va rog mult de tot sa ma sfatuiti in aceasta privinta.....Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Munca la domiciliu
Mulțumesc frumos pt sfaturi! Mult succes și dvs in tot ceea ce intreprindeți! O seara placuta!
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
educație
Hello,people! Inainte de toate tin sa urez un:La Multi ani romani de pretutindeni! Am sa apelez din nou la ajutorul si sfaturile dvs......
Iata care este problema: Ca orice om ce traieste intr-o era in care totul se schimba de la o zi la alta,intr-o era a gadgeturilor, a retelelor sociale, ca orice om ce asteapta sarbatoarea Craciunului cu bucuria intalnita numai in ochii copiilor ce-l asteapta cu nerabdare pe Mosul, am nevoie de ceva bani...... Cum pot face banii? Muncind,evident........Insa ce putem face cu timpul ?
Fiind studenta,in perioada aceasta, sunt ocupata cu niste proiecte si cu mersul la cursuri.....De aceea m-am gandit ca una din solutiile prin intermediul carora as putea face ceva banuti, ar fi un home job, mai exact,cel mai convenabil pt mine ar fi să lucrez chiar de la mine de-acasa,din fata PC-ului.....
Una din optiunile mele ar fi sa gasesc un job de translator Engleza-Romana,sau invers..?(am certificat de Competente Lingvistice In Limba Engleza,unde la fiecare proba am luat calificativul maxim,si anume-B2).....
Dar ce sa facem cand sunt "tepe si tepuitori la tot pasul",avand in vedere nevoia de bani ce s-a abtut asupra noastra..........?!:)
De aceea si indraznesc sa apelez ,din nou la ajutorul dvs.....Va rog,cu respect, [Editat - nu va poate recomanda nimeni site-uri, ar insemna sa le faca reclama] dacă mi-ati putea spune la ce anume sa fiu atenta? Cum as putea primi banii dacă eu lucrez de la domiciliu?, va trebui sa dau si ceva date personale,nu-i asa? Cui anume ar trebui sa dau datele mele personale,fară a avea de suferit de pe urma unei asemenea colaborari? cum ar trebui sa se faca plata in cazul unui job la domiciliu?
Astept sugestiile si sfaturile dvs......Multumesc anticipat! si inca odata: LA MULTI ANI ROMANIA! O seara placuta sa aveti!:)
Multumesc frumos pt. raspuns si pt. ajutorul acordat ! Mult succes in tot ceea ce intreprindeti!
Good evening,people! Cu ceva zile in urma cautam pe net informatii referitoare la Contractul de Agentie, astfel ,prin serch-urile mele am dat de Avocatnet.ro.....M-am inregistrat si am descoperit " o gramada de chestii" utile pt. orice persoana, fie ea fizica sau juridica.....
Va scriu in speranta ca voi primi si eu un oarecare ajutor din partea dvs. in ceea ce ma priveste. Consider ca pt. a ma putea ajuta ,ar trebui sa va dau cat mai multe detalii despre mine si ajutorul pe care l-as putea primi din partea dvs.:D

Am sa incep: Sunt studenta, iar una din materiile predate la universitate se numeste:DREPT COMERCIAL......Mi se pare o materie destul de interesanta si frumoasa.....Insa, un mic obstacol mi-a aparut in cale:(= un referat.....In fine, nu este tocmai un obstacol, dar pt. o mai buna aprofundare a materiei va trebui sa-l fac....
Tema referatului este: TEORIA SI PRACTICA CONTRACTULUI DE AGENTIE.

Cu amabilitate, va rog sa ma ajutati cu sfaturi in ceea ce priveste realizarea referatului, cum ar fi: la ce anume se refera, mai exact, tema referatului, unde as putea gasi informatiile utile realizarii acestui referat, care ar fi materialele necesare ,aici ma refer la carti, pt ca stiu ca de-alungul timpului au intervenit ceva schimbari ( spre exemplu: stiu ca NCC a fost modificat recent)?
Ce anume ar trebui sa scriu referitor la practica/teoria Contractului de Agentie?
Astept sugestiile si informatiile dvs....

Multumesc anticipat! O seara placuta in continuare!