avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate TEORIA SI PRACTICA CONTRACTULUI DE AGENTIE
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

TEORIA SI PRACTICA CONTRACTULUI DE AGENTIE

Good evening,people! Cu ceva zile in urma cautam pe net informatii referitoare la Contractul de Agentie, astfel ,prin serch-urile mele am dat de Avocatnet.ro.....M-am inregistrat si am descoperit " o gramada de chestii" utile pt. orice persoana, fie ea fizica sau juridica.....
Va scriu in speranta ca voi primi si eu un oarecare ajutor din partea dvs. in ceea ce ma priveste. Consider ca pt. a ma putea ajuta ,ar trebui sa va dau cat mai multe detalii despre mine si ajutorul pe care l-as putea primi din partea dvs.:D

Am sa incep: Sunt studenta, iar una din materiile predate la universitate se numeste:DREPT COMERCIAL......Mi se pare o materie destul de interesanta si frumoasa.....Insa, un mic obstacol mi-a aparut in cale:(= un referat.....In fine, nu este tocmai un obstacol, dar pt. o mai buna aprofundare a materiei va trebui sa-l fac....
Tema referatului este: TEORIA SI PRACTICA CONTRACTULUI DE AGENTIE.

Cu amabilitate, va rog sa ma ajutati cu sfaturi in ceea ce priveste realizarea referatului, cum ar fi: la ce anume se refera, mai exact, tema referatului, unde as putea gasi informatiile utile realizarii acestui referat, care ar fi materialele necesare ,aici ma refer la carti, pt ca stiu ca de-alungul timpului au intervenit ceva schimbari ( spre exemplu: stiu ca NCC a fost modificat recent)?
Ce anume ar trebui sa scriu referitor la practica/teoria Contractului de Agentie?
Astept sugestiile si informatiile dvs....

Multumesc anticipat! O seara placuta in continuare!
Cel mai recent răspuns: TinkerbellAlex , utilizator 20:33, 15 Noiembrie 2011
In prezent,contractul de agentie este reglementat de art. 2072-2102 din Noul Cod Civil.

Aici gasiti NCC:
www.avocatnet.ro/UserFiles/a...

Articole despre contractul de agentie:
[ link extern ]

[ link extern ]

Practica judiciara:
[ link extern ]
[ link extern ]

[ link extern ] /

:)
Ultima modificare: Luni, 14 Noiembrie 2011
luiza2008, utilizator
Multumesc frumos pt. raspuns si pt. ajutorul acordat ! Mult succes in tot ceea ce intreprindeti!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Licenta in materia dreptului asigurarilor. raspunderea asiguratorului in raspunderea civila auto ChristianaSanpetru ChristianaSanpetru Buna ziua! Vin si eu cu o intrebare: Ma poate ajuta cineva cu documentatie pt tema de licenta \\" Raspunderea asiguratorului in raspunderea civila auto\\" in ... (vezi toată discuția)
Dezmostenirea mostenitorilor legali in romania ionela.baciu ionela.baciu Buna ziua, Sunt studenta Master in notariat in belgia. La sfarsit de an trebuie sa-mi prezint lucrarea de diploma. M-am gandit sa scriu despre ... (vezi toată discuția)
Drepturile femeii cielodellasera cielodellasera Buna ziua si Jristos a inviat! As dori sa aflu si eu, va rog, care sunt reglementarile adoptate recent la nivel european dar si in celelalte state ale lumii ... (vezi toată discuția)