avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate darius12

Activitate darius12

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimate utilizator "Demos" pentru a crea un cont Netflix iti trebuie un nume (fictiv), o adresa de email (la care poti renunta oricand) si cele 16 cifre de pe pe cardul bancar pe care infractorii le pot obtine foarte usor de la toti utilizatori de carduri mai ales daca efectuezi plati online sau contactless.
"In al doilea caz" nu te poti face vinovat pentru ca unii indivizi iti cloneaza cardul sau folosesc alte metode pentru furtul datelor bancare.
Dat fiind suma relativ mica apreciez ca nu poate fi vorba de o actiune in instanta.
Nu fac polemica, dar v-as sugera sa va mai documentati deoarece am realizat aceasta postare pentru a afla un punct de vedere de la persoane avizate sau care s-au mai confruntat cu situatii similare.
De altfel, va multumesc pentru implicarea civica de care dati dovada.
speta:
In august ac am observat pe un extras de cont ca sunt abonat la netflix de 5 luni in conextul in care eu nu am creeat un astfel de cont.
Am blocat cardul bancar, am luat legatura cu netflix si mi-au restituit suma retrasa pe ultima luna iar pentru pentru celelalte m-am adresat bancii la care am deschis contul.
Dupa ancheta interna am fost informat de banca ca ar trebui sa rezolv problema in mod amiabil cu Netflix!!!!! pt recuperarea banilor.
Mentionez ca eu nu am autorizat platile respective.
Banca nu ar trebui sa garanteze securitatea banilor din conturi?
La ce institutie ar trebui sa reclam comportamentul bancii si cum pot recupera banii?
Va multumesc anticipat!
va multumesc!
unul din soti este in concediu de crestere a copilului. cei doi soti s-au hotarat ca celalalt sot sa ii ia locul in CIC. in acelasi timp unul din soti depune actele pt incetarea contractului de munca iar celalalt a notificat angajatorul ca doreste sa revina din cic si sa reia activitatea, tremenul propus pt reluarea activitatii fiind peste 7 zile. in timp ce actele pentru incetarea contractului da munca isi urmau cursul, celalalt demers sa lovit de refuzul angajatorului de a reveni in activitate, motivand ca temenul e prea scurt. din cate cunosc in legislatia actuala nu este stipulat termenul pentru anotifica angajatorul despre o eventuala revenire din cic.
in concluzie ambii soti o sa fie pentru o perioada in CIC pentru cresterea aceluiasi copil.
cum poate suspenda concediul de crestere a copilului sotul care reia activitatea?
alte solutii legale, va rog!
multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Dreptul la pensie de urmas
sotia, n: oct 1951; sotul n: iul 1953, decedat in 2011
ea este deja pensionara, dar are o pensie f mica.
multumesc anticipat
Răspuns la discuția Probleme CASCO
probabil ca o sa merg pe la protectia consumatorului, deoarece ei asigura un bun, dupa care in clauze speciale il dezasigura....

multumesc!
Discuție Probleme CASCO
speta:
am incheiata o polita casco la un asigurator , pachetul full, in care e stipulat la asigurarea de furt: asiguratorul acordă despagubiri in baza prezentei clauze și pentru pagubele produse prin furt sau ca urmare a tentativei de furt. In asigurare sunt cuprinse:
a..
b. furtul unor părti componente ori piese ale autovehiculului, montate pe acesta.

Intr-o dimineata mi s-au furat capacele de la rotile masinii.am facut plangere la politie si am facut dosarul de dauna.

Asiguratorul refuza sa ma despagubeasca pentru ca:
conform prevederilor din conditiile de asigurare casco - cap. excluderi speciale la asigurarea de furt - asiguratorul nu acorda despagubiri pentru asigurarea de furt , in urmatoarele cazuri: pentru capacele de roti, reglementarea speciala fiind prioritara fata de reglementarea generala de la pct. b., care se aplica numai unde prevederea speciala nu dispune.!!!!!!!

de asemenea, la inceputul cap. de excluderi speciale este urmatorul paragraf:

excluderile mentionate mai jos sunt aplicabile in functie de riscurile mentionate in clauzele de acoperire ...prezentate pachetele , al meu este pachetul de top.

cum ar trebui sa procedez in continuare? personal consider ca este un abuz al asiguratorului.
va multumesc anticipat.







speta:
O persoana decedeaza la varsta de 59 de ani, era in campul muncii si se pregatea de pensionare (la 60 ani, cred). Asta se intampla acum doi ani.
Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas? In ce conditii ? Cred ca in momentul de fata pensionarea la barbati se face la 65 de ani...nu sunt sigur, dar se poate face demersurile pt. o pensionare anticipata a sotului decedat?
Ce pasi trebuie urmati?.
Multumesc anticipat!