Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Probleme CASCO
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Probleme CASCO

speta:
am incheiata o polita casco la un asigurator , pachetul full, in care e stipulat la asigurarea de furt: asiguratorul acordă despagubiri in baza prezentei clauze și pentru pagubele produse prin furt sau ca urmare a tentativei de furt. In asigurare sunt cuprinse:
a..
b. furtul unor părti componente ori piese ale autovehiculului, montate pe acesta.

Intr-o dimineata mi s-au furat capacele de la rotile masinii.am facut plangere la politie si am facut dosarul de dauna.

Asiguratorul refuza sa ma despagubeasca pentru ca:
conform prevederilor din conditiile de asigurare casco - cap. excluderi speciale la asigurarea de furt - asiguratorul nu acorda despagubiri pentru asigurarea de furt , in urmatoarele cazuri: pentru capacele de roti, reglementarea speciala fiind prioritara fata de reglementarea generala de la pct. b., care se aplica numai unde prevederea speciala nu dispune.!!!!!!!

de asemenea, la inceputul cap. de excluderi speciale este urmatorul paragraf:

excluderile mentionate mai jos sunt aplicabile in functie de riscurile mentionate in clauzele de acoperire ...prezentate pachetele , al meu este pachetul de top.

cum ar trebui sa procedez in continuare? personal consider ca este un abuz al asiguratorului.
va multumesc anticipat.

daca furtul capacelor de roti intra in categoria excluderilor speciale nu aveti nicio sansa de casyig in cazul in care actionati asiguratorul in judecata.
probabil ca o sa merg pe la protectia consumatorului, deoarece ei asigura un bun, dupa care in clauze speciale il dezasigura....

multumesc!
darius12, utilizator