avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate cristiano73

Activitate cristiano73

Răspuns la discuția Taxa timbru judiciar
Va multumesc de raspuns.
Buna ziua.As dori daca se poate sa ma luminati intr-o problema cu care ma confrunt.Mai exact taxa de timbru intr-un dosar trebuie achitata de catre reclamant sau de catre mandatar daca acesta adica eu dupa decesul reclamantei am devenit mostenitor prin testament.Este vb. in dosar despre legea 10.Multumesc.
Răspuns la discuția Legea 10
Desi raspunsul m-a dezamagit complect va multumesc frumos.
Discuție Legea 10
Buna ziua.Va rog sa imi spuneti daca nu am depus cererea pe legea 10 pana acum se mai poate castiga procesul?Iar daca nu se castiga sunt sanse la Cedo?Va multumesc.Mai am o intrebare daca se poate,cum poti vedea pe ce baza a luat statul un teren cu sau fara casa,asta ca sa sti daca esti cu legea 10 sau cu altceva.Va intreb pentru ca primaria a dat terenul altcuiva in compensare am inteles eu in instanta.Deci intrebarea este la ce usa se poate bate pentru a intreba cu ce titlu este luat terenul.Multumesc.
Dupa cate stiu eu bancile cum zicea un coleg mai sus,in momentul creditarii unei persoane cu bani i se face si o asigurare de viata care dupa cate stiu eu acopera toata suma data de catre banca iar daca acesta a achitat inainte cativa dintre banii luati, li se reatituie diferenta mostenitorilor de la asigurarea de viata facuta de catre banca.Iar pentru colegul Viorel tin sa va anunt ca eu am platit pt. altul chiar daca nu erau datoriile mele catre finante.Daca aveti nervi scormoniti la mine sa vedeti ca se poate din pacate.Legea la noi este facuta pt. a fi incalcata din pacate si nu respectata.Totul este posibil in tara asta.
Multumesc inca odata pentru raspuns.
Stima..daca sunt din Arad si vreau sa scot un extras din Bucuresti fara a ma deplasa acolo se poate?Sau?Multumesc anticipat pt.raspuns.
Răspuns la discuția casa legea 112
Buna.In primul rand legea 112 a fost abrogata.Ceea ce va relatez este dintr-un caz care a fost al meu si s-a terminat acum 2 saptamani din fericire.Sa incep cu inceputul.Am cumparat si eu o casa cu aceasi lege in 2004 de la un alt promitent-cumparator care mi-a vandut mie promisiunea de vanzare- cumparare.Normal trebuia sa astept cei 10 ani sa ies de sub lege dupa care sa o trec pe mine.Va relatez cazut ca sa va ajut daca pot cu sfaturi pe dumneavoastra si pt cei care au case sub aceasta lege(chiar daca a fost abrogata,cititi mai jos) si nu stiu ce sa faca.Trebuie sa fiti atenta la 2 cazuri care l-am intampinat eu si mi-au scos peri albi.Primul ar fi sa vedeti daca persoana de la care cumparati nu are datorii la finante si daca nu are sa fie o persoana cat de cat decenta.Acum sa vin cu detalii.Eu am cumparat casa de la o persoana care dupa ce am facut actul si-a facut 99 de milioane datorii la finante din amenzi si certuri cu politiai.El avea alta proprietate in adresa din buletin adica adresa de domiciliu.Cei de la finante daca va vine sa credeti mi-au pus mie sechestru pe casa care am cumparat-o de la tantalaul cu amenzile pe motiv ca nu pot trece sechestru pe adresa de domiciliu si ca momentan pana trec casa pe mine dupa cei 10 ani tot el este trecut ca si promitent in CF.L-am dat in judecata si am pierdut prin faptul ca la locatia unde statea persoana de la care am cumparat era o persoana cu uzufruct in CF.iar acea persoana nu a vrut sa treaca sechestru pe acel imobil.De stiut ca acea persoana cu uzufruct era tutorele(prieten cu tatal persoanei nu oficial) persoanei in cauza.Persoana nu este minor.Deci cu alte cuvinte aveam eu de platit cele 99 de mil. ca sa pot trece casa pe mine, ca s-a abrogat legea 112.Le-am platit...dupa care m-am prezentat la notar.Acel notar mi-a zis ca poate face cumpararea(am avut noroc ca la vanzarea cu persoana am facut o procura sa pot sa semnez in locul lui sa nu mai trebuiasca sa se prezinte dupa cei 10 ani).ATENTIE!!!Ca era sa pic pe spate si am tremurat pana am facut actul.Mi-a precizat ca din Octombrie anul trecut de cand s-a abrogat legea toti cei care am cumparat de la un tert promitent cumparator avem 6 luni sa trecem imobilul pe noi binenteles prin vanzare cumparare,iar dupa cele 6 luni cei ce nu au stiut sar putea trezi cu un uzufruct viager pe imobilul cumparat pt. cei care erau promitenti cumparatori" PRIMII" de la stat pot anula(cere)actul de vanzare cumparare intre mine ca si cumparator de promisiune si promitentul cumparator si astfel au dreptul de uzufructuar pe acel imobil. .Daca va vine sa credeti...Asa ca atentie mare si ochi deschisi.Verfificati actele amanuntit la ce v-am scris aici.In Romania totul este posibil din pacate.Daca gresesc cu ce mi-a spus notarul imi cer scuze dar asa m-a informat.Nu cred ca era rau intentionat ca il cunosc de cativa ani.Sper sa fie de folos cele scrise de mine....P.S. puteti cumpara daca nu este achitata in totalitate la ICRAL dar trebuie sa o achitati dumneavoastra(ar fi de preferabil imd. dupa ce o cumparati)...
Va multumes tuturor pt. raspuns si promptitudine.Situatia este exact cum spunea doamna Gabriela.Multumesc.
Buna din nou.Comentati dumneavoastra asta ca eu am luat 2 sanaxuri.Luat in evidenta la Tribunalul Bucuresti pe 25.03.2012,nu am avut nici o instanta iar termenul este pe 04.09.2013.Este posibil asa ceva?Se mai poate face ceva ca sa nu astept pana atunci?Sau trebuie sa fac ceva cerere pt a fi judecata cauza mai repede?Din cauza ca sunt alegerile si ma judec cu" Primarul Municipiului Bucuresti"am primit asa un termen?Vb. mea ajung la CEDO.....Va multumesc anticipat pt raspunsuri.