Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casa legea 112
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casa legea 112

As vrea sa cumpar o casa cu legea 112. Proprietarul a fost chirias din 1997, iar in 2006 a facut contract de vanzare cumparare cu Rom Vial (fostul ICRAL), dar nu a terminat de platit ratele pana acum. In cazul in care o plateste definitiv, o poate vinde? Sau trebuie sa mai astepte inca 10 ani? Mentionez ca nu a fost depusa nici o cerere de revendicare pana in prezent.
Buna.In primul rand legea 112 a fost abrogata.Ceea ce va relatez este dintr-un caz care a fost al meu si s-a terminat acum 2 saptamani din fericire.Sa incep cu inceputul.Am cumparat si eu o casa cu aceasi lege in 2004 de la un alt promitent-cumparator care mi-a vandut mie promisiunea de vanzare- cumparare.Normal trebuia sa astept cei 10 ani sa ies de sub lege dupa care sa o trec pe mine.Va relatez cazut ca sa va ajut daca pot cu sfaturi pe dumneavoastra si pt cei care au case sub aceasta lege(chiar daca a fost abrogata,cititi mai jos) si nu stiu ce sa faca.Trebuie sa fiti atenta la 2 cazuri care l-am intampinat eu si mi-au scos peri albi.Primul ar fi sa vedeti daca persoana de la care cumparati nu are datorii la finante si daca nu are sa fie o persoana cat de cat decenta.Acum sa vin cu detalii.Eu am cumparat casa de la o persoana care dupa ce am facut actul si-a facut 99 de milioane datorii la finante din amenzi si certuri cu politiai.El avea alta proprietate in adresa din buletin adica adresa de domiciliu.Cei de la finante daca va vine sa credeti mi-au pus mie sechestru pe casa care am cumparat-o de la tantalaul cu amenzile pe motiv ca nu pot trece sechestru pe adresa de domiciliu si ca momentan pana trec casa pe mine dupa cei 10 ani tot el este trecut ca si promitent in CF.L-am dat in judecata si am pierdut prin faptul ca la locatia unde statea persoana de la care am cumparat era o persoana cu uzufruct in CF.iar acea persoana nu a vrut sa treaca sechestru pe acel imobil.De stiut ca acea persoana cu uzufruct era tutorele(prieten cu tatal persoanei nu oficial) persoanei in cauza.Persoana nu este minor.Deci cu alte cuvinte aveam eu de platit cele 99 de mil. ca sa pot trece casa pe mine, ca s-a abrogat legea 112.Le-am platit...dupa care m-am prezentat la notar.Acel notar mi-a zis ca poate face cumpararea(am avut noroc ca la vanzarea cu persoana am facut o procura sa pot sa semnez in locul lui sa nu mai trebuiasca sa se prezinte dupa cei 10 ani).ATENTIE!!!Ca era sa pic pe spate si am tremurat pana am facut actul.Mi-a precizat ca din Octombrie anul trecut de cand s-a abrogat legea toti cei care am cumparat de la un tert promitent cumparator avem 6 luni sa trecem imobilul pe noi binenteles prin vanzare cumparare,iar dupa cele 6 luni cei ce nu au stiut sar putea trezi cu un uzufruct viager pe imobilul cumparat pt. cei care erau promitenti cumparatori" PRIMII" de la stat pot anula(cere)actul de vanzare cumparare intre mine ca si cumparator de promisiune si promitentul cumparator si astfel au dreptul de uzufructuar pe acel imobil. .Daca va vine sa credeti...Asa ca atentie mare si ochi deschisi.Verfificati actele amanuntit la ce v-am scris aici.In Romania totul este posibil din pacate.Daca gresesc cu ce mi-a spus notarul imi cer scuze dar asa m-a informat.Nu cred ca era rau intentionat ca il cunosc de cativa ani.Sper sa fie de folos cele scrise de mine....P.S. puteti cumpara daca nu este achitata in totalitate la ICRAL dar trebuie sa o achitati dumneavoastra(ar fi de preferabil imd. dupa ce o cumparati)...
cristiano73, utilizator
Legea nr. 112/1995 a fost abrogata prin art. 83 al Legii nr. 76/2012.Interdictia de instrainare incepea de la dobindirea imobilului. Intr-adevar, potrivit NCC in situatia in care incheiati un antecontract de vinzare cumparare, dreptul de a ataca in instanta actul pentru realizarea de catre promitentul vanzarii a trecerii imobilului pe numele Dv. se prescie in termen de 6 luni. In acesta situatie puteti insa stabili un termen de realizare a promisiunii,in cuprinsul antecontractului.
Multumesc pentru sfaturi.