avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Activitate misu77

Activitate misu77

Nici un sfat/raspuns la cele de mai sus?Am inteles de la o firma de instalatii autorizata ANRE ca ar fi avut o interventie de demontare a acestor contoare intr-un bloc.
Contor pasant gaze.Am inteles ca nu se mai pot monta in apartamente.Intrebarea mea este:Daca aceste contoare nu se mai pot monta mai este legal ca cei care au puse deja sa dea consumul respectiv si la ceilalti sa fie plaitit restul per persoana?Ideea e ca vreau sa ma alatur majoritatii si sa montez contor,dar nu se mai poate.Problema e ca sunt convins ca cei care au montate aceste contoare nu dau consumul corect.Mi se pare foarte mult sa se repartizeze dupa calculul celor care au contoare si de 5 ori mai mult consum decat cel mai mare consum "inregistrat"de catre cei cu contoare.
Restaurantul emite bon fiscal/factura doar pe costul mancarii.Taxa de livrare o incaseaza platforma de delivery.Nu stiu pe aceea daca vi se emite bon fiscal de catre ei(platforma respectiva foodpanda,glovo etc),dar curierul va aduce un bon de comanda cu costul produselor plus taxa de delivery si un bon fiscal doar cu costul produselor emis de catre restaurant.
Se pare ca s-a dat astazi un ordin de catre Ministerul Sanatatii precum copii mai mici de 5 ani sa nu fie obligati la purtarea mastii.Trebuie publicata in monitor masura pentru a fi aplicata.

Multumesc!
Buna ziua,

Este obligat un copil de 3 ani sa poarte masca intr-un spatiu public inchis,transport in comun etc?

Multumesc!
Discuție Somaj tehnic
Buna seara,

Angajatorul poate dispune doar ca o parte din personal sa fie trimis in somaj tehnic?

Intre timp am gasit raspunsul.Multumesc!
''somajul tehnic implica suspendarea contractelor individuale de munca din initiativa angajatorului, in baza art. 52 alin. (1) lit. c) din Codul Muncii. Cu toate acestea, precizam faptul ca angajatorul nu este obligat sa suspende toate contractele individuale de munca existente la nivelul unitatii, ci poate suspenda un numar limitat de contracte individuale de munca, in functie de specificul activitatii''
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca in cazul gemenilor stimulentul de insertie este dublu?Daca se acorda pentru fiecare copil?
Multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie copil
CTELE NECESARE ÎNTOCMIRII DOSARULUI DE INDEMNIZAŢIE LUNARĂ PENTRU CREŞTEREA COPILULUI PÂNĂ LA ÎMPLINIREA VÂRSTEI DE 1 SAU 2 ANI, RESPECTIV 3 ANI ÎN CAZUL COPILULUI CU HANDICAP

''Livretul de familie actualizat la zi – copie xerox şi original
Cărţi identitate – copii xerox şi originale (soţ, soţie)
Certificat căsătorie – copie xerox şi original
Certificate naştere toţi copiii – copii xerox şi originale
Adeverinţă tip eliberată de angajator cu stagiul de cotizare cu 12 luni anterioare datei naşterii copilului
Adeverinţă privind veniturile realizate pe anii de cotizare – 2011, 2012 (venituri salariale şi alte venituri) eliberată de Agenţia de Administrare Fiscală Mangalia
Fişa fiscală aferentă anului 2011
Copie de pe cererea prin care părintele solicită concediul pentru creşterea copilului, certificată pentru conformitate cu originalul de angajator
Copie de pe decizia de suspendare a contractului de muncă cf.art.51 lit.”a” din Codul Muncii pentru părintele care intră în concediul pentru creşterea copilului, certificată pentru conformitate cu originalul de angajator
Copie de pe decizia de suspendare sau de încetare a activităţii de la fiecare loc de muncă pentru părintele care intră în concediul pentru creşterea copilului, certificată pentru conformitate cu originalul de angajator, în cazul în care părintele a avut două sau mai multe locuri de muncă în timpul celor 12 luni anterioare datei naşterii copilului
Contul IBAN şi CNP-ul părintelui care depune dosarul – semnat şi ştampilat de banca agreată în cazul optării virării banilor în cont personal sau de card
Cerere şi declaraţie pe propria răspundere tip (se semnează de ambii părinţi în faţa unui reprezentant al Primăriei Mangalia)
Dosar cu şină''

Asta scrie pe site-ul primariei din Mangalia
[ link extern ] /
Sotia s-a portat la sfarsitul lunii mai in alta retea inainte de expiarea contractului(10 iulie).Am primit o proforma cu taxa incetare contract inainte de termen de 100 lei.Sunt de acord cu aceasta taxa si vreau s-o platesc,dar vreau sa mi se emita factura.Nu vreau sa platesc proforma care nu este o obligatie de plata.Din cate am inteles nu se poate emite factura pe acea taxa de reziliere.Ce se intampla daca nu platesc proforma?Se poate cesiona creanta?Cum pot demonstra daca se ajunge in instanta ca eu am avut bunavointa sa platesc acea taxa,dar numai daca se emitea factura?
Ms anticipat
Multumesc pt raspuns.Ideea e ca nu as vrea sa fiu pensionat pe caz de boala.