avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 637 soluții astăzi
Forum Activitate ERD

Activitate ERD

La varianta cu itm-ul m-am gandit si eu, insa i s-a spus verde-n fata ca poate sa mearga oriunde, inclusiv la itm, ca nu au ce sa le faca. In ce masura sunt acoperiti de acel contract de voluntariat? ( probabil relatiile de care dispun ii ajuta sa scape basma curata).Pe cale amiabila banii nu-i poate recupera, insa chiar nu exista alta varianta?
Va rog dati-mi toate informatiile de care dispuneti, pentru ca nu vreau sa-i las sa-si mai bata joc de un om cinstit si umil!
Multumesc!
Buna ziua,

mama a muncit pentru o perioada de 3 luni( septembrie- decembrie 2014) la un camin de batrani, fara contract de munca, ci cu un contract de voluntariat...ca asa se face la inceput la ei, dar banutii i-a primit( toti angajatii au muncit sau inca muncesc pe contracte de voluntariat, respectiv contracte de munca de 2 h). De la jumatatea lunii decembrie nu mai munceste acolo( nu mai aveau nevoie de ea) insa salariul pe luna noiembrie plus ceva din decembrie n-a primit si i s-a spus ca nici nu v-a primi( o tin pe drumuri de aproape 2 luni).
Sunt acoperiti din punct de vedere legal de contractul de voluntariat si nu exista nici o solutie pentru a recupera banii munciti? va rog ajutati-ma!
Si daca nu am cum sa anunt AJOFM-ul de angajarea mea decat dupa cca 14 zile(pentru ca n-o sa fiu in oras) e tarziu? cum altfel as putea anunta? Intreb pentru ca nu vreau sa am probleme si sa fiu " datoare"!
Inca o intrebare, alt subiect: proprietar in actul casei este doar tatal. Mama, ca si sotie, are vreun drept? si cum ar putea avea si ea drepturi egale?
Multumesc din suflet!
Adica eu suspend indemnizatia de somaj acum, dupa 2 luni, muncesc cu CIM 6 luni si daca dupa aceste 6 luni angajatorul imi face contract pe nedeterminata sau nu-mi mai prelungeste deloc contractul o sa pot intra din nou in posesia indemnizatiei de somaj?
Si la somaj cum anunt "suspendarea", adica spun eu ceva anume sau merg pur si simplu sa anunt ca m-am angajat? Si va repet intrebarea, daca contractul il semnez intr-un alt oras, unde o sa stau cateva zile/ saptamani cat de repede trebuie anuntat AJOFM-ul?
Va multumesc pentru lamuriri!
Si daca am contract pe determinata de 6 luni si somajul tot pe 6 luni( incepand cu luna ianuarie) nu pot "suspenda", nu? Daca angajatorul ma "preia" de la somaj cu siguranta are niste beneficii, insa eu ca si "fost" somer nu mai pot beneficia de cei 30%! Nu e dreptul meu totusi? Contractul urmeaza sa-l inchei intr-un alt oras unde voi urma si un curs. Dupa incheierea CIM in cat timp trebuie anuntat AJOFM?
Si foarte corect ati punctat: daca sunt incadrata part-time si muncesc 8 ore plata cum se face?
Multumesc!
Inca o intrebare: maine trebuie sa-mi vizez carnetul de somaj si astazi am fost acceptata la o firma, urmand ca-n zilele viitoare sa ma contacteze pentru toate hartiile. Am specificat ca sunt in somaj, insa dansii au si demarat contractul de angajare. Cum procedez ca sa nu am probleme? Merg maine la somaj pentru viza si apoi astept sa-mi spuna ei ce sa fac, unde s-anunt, etc?
Mentionez ca urmeaza sa fiu angajata part-time, pe perioada determinata de 6 luni,ceea ce insemna ca-mi pot lua adio de la acei 30% din somaj, nu? In primele 2 luni mi s-a spus ca o sa muncesc full-time, si cred ca si salariul o sa fie tot full, ca sa spun asa?!
VA ROG DIN SUFLET astept sfaturile voastre profesioniste!!!
Buna ziua. Apelez din nou la sfaturile dvs f utile.
Sunt in somaj de 2 luni. Daca ma angajez in perioada imediat urmatoare, in ce conditii mai pot beneficia de acei 30% din indemnizatia de somaj? Am inteles ca trebuie neaparat sa fie un contract pe perioada nedeterminata, cu program 8 h/zi. Dar daca mi se face contract pe determinata de 3/ 6 luni nu mai pot beneficia de cei 30% sub nici o forma? Exista si varianta cu suspendarea indemnizatiei,sau ceva de genul, insa in ce context?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Schimbare act identitate
Buna seara! Revin la dvs, insa tot cu vesti proaste!:(
Saptamana trecuta am luat legatura cu cineva din Gl, care m-a ajutat sa-mi verific actele si Br urma a fi anuntata de acest lucru, ca sa-si faca si ei partea de treaba.Vineri, azi Br nu a putut fi contactata! Asa ca astazi am mers la evidenta Br, direct la comandanta sa-i spun personal ca Gl-ul a verificat actele. Reactia: a dat un telefon la Gl, unde chipurile n-a raspuns nimeni ,nu stie nimic, nu ma poate ajuta cu nimic pana nu primeste actele de la Gl, si m-a poftit afara, k sa nu-mi mai pierd timpul! HM! Ulterior, cunostinta mea m-a asigurat k a luat legatura cu Br, si ca dupa ce-si fac si ei partea de treaba joi am actul!
OARE? Sau joi or sa-mi spuna ca stati asa?
[Editat - multumesc pentru intelegere]
Răspuns la discuția Schimbare act identitate
Imi doresc sa nu pierd nimic, dar nici intarziatul actelor nu ma ajuta cu nimic! Sper sa -mi pot elibera intr-un final si CI! " Minunatii " fosti sefi ne-au spus ca o sa fim platite si pe perioada preaviz-ului, desi practic n-am mai muncit din ziua in care am fost concediata pt ca au si inchis .
Apropo de CI, astazi am fost iarasi la evidenta Br sa vad " stadiul" actelor si nu numai ca m-au expediat rapid spunandu-mi aceleasi replici cu " asteptati, asteptati, suntem in termen, nu tine de noi, blaaa" ci au invocat o noua problema: ca am avut CI pierduta si...trebuie facute verificari, blaaa! Am explicat ca nu exista varianta asta ! WHAT??? MAI ZICETI VOI CV K PE MN INCEPE SA MA DEPASEASCA !!!:(:(:( In ritmul asta ca azi am o problema cu viza, maine am 2 cu domiciliul, etc o sa-mi elibereze CI la Sf. Asteapta!:(
Răspuns la discuția Schimbare act identitate
Tocmai pt ca am nevoie, si inca urgenta de act incerc pe toate caile sa-mi solutionez problema. Insa degeaba caut eu solutii daca cine trebuie nu-si face treaba! Asta e singura chestie care ma scoate din sarite: e , nu e o problema la dosarul meu, pai hai s- rezolvam! Nu acuz pe nimeni de nimic, s-a gresit, nu s-a gresit, dar lamuriti omul sa stie si el! Ori mie nu mi-a spus nimeni decat sa astept si sa mai revin, nu a contat niciunul din motivele reale pe care le-am expus! Sunt convinsa ca sunt cazuri siicazuri , dintre cele mai complicate, dar sa fim seriosi...sunt platiti cam degeaba!
Azi am si sunat, am fost si personal la evidenta Br...si mi-au spus ca sunt in termenul legal de verificat al actelor, sa mai revin saptamana viitoare, sau peste 2 saptamani!Asta in conditiile in care trebuia sa am actul eliberat de o saptamana! Si chiar asa...ei intre ei...nu pot lamuri problemele telefonic, prin corespondenta cumva, daca situatii complicate?
Am mers si am vb si la ghiseu, si mai sus, si cu voi pe forum, si la telefon cu ei, si cu rude...insa rezolvarea nu e la mn, la noi!Am vb frumos, calm, am facut pe proasta... Toate demersurile au fost in zadar! Pai, incotro s-o iau? Si cat ar trebui sa mai astept dupa ei?
Nu e normal...:(