avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate neagadanut

Activitate neagadanut

Buna ziua

Am facut nu stiu cite sesizari pentru consumul enorm pe care il inregistra contuarul(de la 350kw/luna la 3760kw/luna ; recalculare-22000kw/6 luni)la firma distribuitoare si de abia dupa 2 luni sau gindit sa imi schimbe contuarul.Au montat unul nou,sa pus intr-o punga si sa sigilat iar dupa aceea mi-au spus ca urmeaza sa ma contacteze pentru desigilare si verificare in fata mea.Au trecut 2 luni de la montaj,in care au venit de 2 ori sa citeasca contuarul(380kw/luna)constatind ca inregistreaza corect.Dupa inca 2 saptamini am fost sunat si mi s-a spus ca dupa verificare,contuarul inregistra corect,la care am fost foarte revoltat si am zis ca voi contesta rezultatul si voi face sesizare la organele abilitate.M-am interesat si eu si mi sa spus ca trebuia obligatoriu sa ma cheme pentru verificare.
Inreabarea mea este:
1.daca exista o lege de unde sa reiasa ca trebuia sa faca verificarea si desigilarea in prezenta mea.
2.unde pot sa mai fac sesizari in cazul in care nu ma inteleg cu distribuitorul de energie electrica

Cu stima
Dan Neaga
Buna ziua

Acum 2 saptamini m-am operat la coloana(inceput de paralizie la piciorul sting),fiind in medical o luna,dupa care trebuie sa ma duc la control sa vad daca au ramas ceva urmari.
Intrebarea mea este :cu o vechime de 22 de ani in cimpul municii,cu un salariu actual de 3200 lei,as putea sa ies pe caz de boala la pensie (dar sa mai lucrez undeva 2-4 ore)si cam cit ar fi pensia.

Cu stima Dan
Răspuns la discuția Firma recuperare credit
Cu banca am vorbit de nenumarate ori inclusiv cu acte doveditoare si nu am ajuns la nici un consens,ba mai mult a inceput sa ma jigneasca chiar directorul sucursalei,ma obliga sa deschid un cont nou dar nu stiu de ce,le-am zis ca exista un cont deschis,raspuns: ca daca nu vreau sa deschid contul imi blocheaza totul ,bineinteles ca asa sa si intimplat.
Buna ziua

Am luat un credit de nevoi personale de 8000 euro(credit final 13000 euro)cu o rata de 100 euro/luna,din care am platit 2 ani si am ramas cu cei 8000 euro.Intre timp am ajuns cu rata la 170 euro pe care nu am mai putut sa o platesc datorita schimbarii serviciului si diminuarii salariului,am dus acte doveditoare (stipulat in contract)dar nu am ajuns la nici un consens,creditul a ajungind la o firma de recuperare.Am fost cu actele doveditoare si la ei si au spus ca in urma analizei ma vor suna si vom stabili sumele lunare pe care sa le depun,bineinteles ca nu au facut asa si m-am trezit ca ma suna alta firma care a inceput cu amenintari si impuneri,am specificat toate cele mentionate mai sus dar m-i sa impus suma de 250 euro /luna,aceasta suma neavind de unde sa o achit lunar,am platit in prima faza 1000 ron si 600 roni pentru a dovedi bunavointa platii dar tot asa nu am ajuns la nici un consens cu ei.

Intrebare:

Trebuie sa fac contract cu ei fixind de comun acord o suma lunara ?
Se poate face executarea silita fara a avea un ordin judecatoresc(sa am dreptul in instanta sa dovedesc cele mentionate)?
Ce ar putea sa mi se ia la executarea silita neavind nimic pe numele meu si daca poate sa imi puna poprire pe salariu?


Cu stima
Dan Neaga
In 1975 am fost infiat de parintii adoptivi,la virsta de 13 ani sau despartit ramanind cu tata,in instanta sa stabilit sa ramana apartamentul(cumparat de amandoi)unde raman si eu.Ulterior tata a despagubito pe mama cu o suma modica.8 ani am stat singur cu tata.Dupa ce m-am insurat m-am mutat cu chirie,iar dupa 1 an sa recasatorit si el facind un copil.Apartamentul a fost inchiriat de tata unei firme pina acum 2 ani.In tot acest timp tata sa folosit de toti banii luati din chirie.In urma cu 6 ani tot cu banii din chirie am cumparat (tata)un teren pe care mi-am construit o casa fara nici un ajutor.La ora actuala apartamentul a fost vindut fara macar a ma intreba,casa construita de mine a fost trecuta pe rol nevestei,tata nemai aparind nicaeri,iar acte pe casa nu vor sa imi faca sub nici un fel.

Intrebarea mea este:cum procedez ca sa pot sa imi fac acte pe casa pe care am construito fara nici o alta pretentie.

Pentru alte nelamuriri va stau la dispozitie.

Cu stima