avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate claudiamihai91

Activitate claudiamihai91

Buna ziua,
Am un spatiu comercial,pe proprietate privata,construit din panouri demontabile,
Voi fi expropriata pentru metrou,
Daca linia de expropriere,trece prin spatiu ,1 metru, pot pastra restul spatiului,sau il darama tot?Mentionez ca in ordonanta de expropriere este trecut la despagubire toata suprafata spatiului(suprafata desfasurata de la impunerea de la primarie)
Imi strica gardul de beton pentru a expropria terenul,il refac ei inapoi? Despagubirea nu acopera nici 15% reconstructia..
Multumesc anticipat.
Autoutilitarea cumparata in leasing in 2010, Am platit taxa de mediu 12000lei,catre societatea de leasing(ea platise initial pentru inmatriculare,ulterior a recuperat de la noi,)Masina,in urma finalizarii leasingului a ramas la noi.Acum am cerut de la Anaf restituire taxa mediu si ni s-a refuzat restituirea deoarece taxa a recuperat-o societatea de leasing,.Avand in vedere indicele de calcul la restituire,as avea de incasat o suma mare..Societatea de leasing,nu-mi da nici un raspuns,din noiembrie fac cereri,sun.Ei au incasat abuziv aceasta taxa,bineinteles..
Cum pot sa-i oblig sa-mi dea taxa cu indicele de calcul al Anaf?
Multumesc
Buna ziua..
Societate comerciala,amenda radar Ungaria primita prin posta.
Daca nu o achit,ce se intampla?
Poate stiti cazuri reale
Multumesc anticipat
Buna ziua.S-a inceput la notar procedura de succesiune dupa tata.
Mama in viata si doi copii.
Mama(a fost internata la psihiatrie,este act medical in copie) dar impreuna cu un copil,insista sa se faca succesiunea,nefacuta din 2001.
Celalalt copil,nu doreste sa se faca ACUM succesiunea,stiind ca mama e bolnava,posibil fara discernamant.Prima infatisare a amanat-o el prin avocat,acum urmeaza a doua.Eu fiind acum imputernicita sa-l reprezint,peste tot ,(copilul e plecat din tara)nu stiu cum sa procedez.Nu vrea sa renunte la mostenire,insa nici nu vrea sa se faca acum succesiunea.Ce modalitati sunt de amanare,ar solicita un aviz medical pentru mama,cum ca are discernamant..multumesc
Buna ziua.Apartamentul e prin prima casa,daca s-ar achita integral creditul,s-ar ridica ipoteca.Proprietarul nu are bani, eu i-as da sa poata ridica ipoteca sa mi-l poata vinde,DARRRR, pe ce baza,cum,ca nu cunosc persoana,nu pot da miii euro pe promisiuni verbale.Antecontract sau promisiune de vanzare ,ma gandesc ca nu poate face, avand clauza cu prima casa.Nu stiu cu ce act as putea sa dau banii si totodata sa fie garantie apartamentul.Va multumesc anticipat
In 2017 am fost platitori impozit profit,am calculat rezeva legala 5%din profit.Anul acesta iar trebuie sa calculez dar am o problema.In trimestrul 1 ,am fost Micro(obligatoriu prin lege),din trim,,2 am trecut la profit
5% calculez din profitul contabil total,pe an intreg.
Va multumesc
Multumesc frumos pentru amabilitatea D-voastra de a-mi raspunde.Am reusit sa ma descurc intr-un final..
trimestrul 1 am fost pe impozit micro 3000 lei, care i-am platit.

din martie am trecut la profit
am stornat 698=4418 -3000
691=441 3000
4418=5121 -3000
4411=5121 3000

acum la 30.06.2018

sold 121 1500+3000( impozit micro) 4500 x16% 720 lei impozit

691=4411 720 rezulta plata in plus adica din 3000 lei impozit micro (platit)-720= 2280

in declaratia 100 declar de plata 720, 3000 platit , platit in plus 2280?
Va multumesc
Răspuns la discuția Impozit microintreprindere 1%
Va multumesc frumos.
Buna ziua.La calcul impozitului de 1% intra si valoare din contul 609 reduceri primite ulterior? Si din aprilie trec din nou la profit. La calcul impozit profit iau in calcul doar veniturile si cheltuielile incepand cu 01.04.2018? Multumesc frumos.